You are on page 1of 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pnoiu Mariana Jenica


coala : Centrul colar pentru Educaie Incluziv Brila
Clasa : a VII-a A (d.m.m.)
Data :
09.12.2010
Obiectul : Anatomia i fiziologia omului
Unitatea de nvare : Organe de sim - Pielea
Tema :
Igiena pielii, prului i a unghiilor
Tipul leciei: Mixt
Scopul : Cunoaterea de ctre elevi a principalelor reguli de igien ce trebuie aplicate i
respectate pentru meninerea integritii morfofuncionale a pielii i produciilor sale.
Obiective de referin :
S identifice organe i sisteme de organe ale corpului uman;
S exerseze aplicarea normelor de igien individual (corporal,
a organelor de sim) ;
S exerseze utilizarea unor surse de informare diverse.
Obiective operaionale :
Obiective cognitive :
O1 : - S gseasc reguli de igien a pielii, prului i a unghiilor utiliznd informaiile din
manual i explicnd importana respectrii lor pentru asigurarea funcionrii normale a
pielii i produciilor sale ;
O2 : - S recunoasc obiecte de igien personal a pielii, prului i unghiilor, evideniind
rolul lor, n pstrarea strii de sntate corporal;
O3 : - S recunoasc comportamentele pozitive/negative deduse din respectarea /
nerespectarea normelor de igien ;
O4 : - S aplice noiunile descoperite pe parcursul orei la rezolvarea sarcinilor din fia de
evaluare i a rebusului;
Obiective psihomotorii :
- S scrie ordonat i lizibil pe fie i n caiete;
- S lucreze n ritm antrenant att individual, ct i n perechi;
Obiective afective :
- S lucreze cu plcere dorind s fie apreciai i notai;

Strategii didactice :
Metode i procedee didactice : observaia, explicaia, conversaia, jocul didactic,
nvarea prin descoperire, problematizarea, munca independent, lucrul n prechi,
tiu /vreau s tiu /am nvat ;
Mijloace de nvmnt: fie de lucru, fie de evaluare, rebus, manual, computer,
C.D.,imagini suport ppt.;
Forme de organizare - frontal ; - pe grupe; - n perechi; - individual.
Locul de desfurare: Cabinet de tiine ale naturii
Bibliografie :
Ciurghea,M, Ciolac-Russu,A, Ion I - Metodica predrii tiinelor biologice E.D.P., Buc., 1983
Lazr V, Nicolae M. Lecia form de baz a organizrii procesului de predare- nvare
evaluare la disciplina biologie, Arves, 2007
Strunga , C.- Evaluarea colar, 1999
Todor, V.& colab Metodica predrii biologiei la clasele V-VIII , E.D.P.,Bucureti, 1982

DESFURAREA LECIEI :

SECVENELE
LECIEI
Organizarea
colectivului de
elevi
-1 min.

Reactualizareac
unotinelor
anterioare
(necesare
asimilrii noului
coninut)
- 10 min.

Ob
Op

CONINUTUL LECIEI

STRATEGII DIDACTICE

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I
PROCEDEE

-Noteaz absenele n catalog


-Creaz condiiile optime
desfurrii activitii
-Aranjaz materialul didactic
necesar pentru desfurarea
leciei
Propune elevilor jocul
Ce este? Cum este?
Leag un elev la ochi. i pune
ntr-o mn un clopoel i n
cealalt o portocal.
i cere s identifice obiectele i
s argumenteze cum le-a
identificat.
Distribuie grupei 1 o fi i
explic sarcina de lucru.

Elevii i pregtesc
crile i caietele

-Exerciiul
organizatoric
-Conversaia

Activitate
frontal

Elevul legat la ochi


recunoate i le
descrie pe baza
simurilor

Conversaia
Earf
Jocul didactic Clopoel
Ce este?
Portocal
Cum este?

Activitate
frontal

Chestioneaz oral elevii grupei


2 folosind imagini suport
dintr-un ppt :
- Care e structura pielii?
- Din ce este alctuit

Elevii grupei 1
rezolv sarcina de
lucru.
Elevii grupei 2
rspund :
- Pielea e format
din epiderm,derm
i hipoderm.
- Epiderma e

Observaia
Exerciiul

Observaia
Conversaia

MIJLOACE
DIDACTICE

EVALUARE

Anexa 1
pag1
Computer
Imagini
ppt.cu
seciune prin
piele

FORME DE
ORGANIZARE

-oral

Activitate pe
grupe
-grupa 1

-scris

-grupa 2

-oral

epiderma?

-Care sunt produciile pielii?

-De ce nu ne doare cnd ne


tundem prul sau ne tiem
unghiile?

- Care sunt funciile pielii?

Captarea ateniei
elevilor
-1 min.

Anunarea temei
i a obiectivelor
leciei

Prof. propune o ghicitoare .


Ce-ncpere are cad,
Ap rece, ap cald.
i n care de-ai intrat
Iei mai i alb i mai curat
O1
O2
O3

Prof.anun titlul leciei i


informeaz elevii c ateapt
ca ei s indice principalele

alctuit dintr-un
strat cornos cu celule
moarte i un strat
mucos cu celule vii .
- Produciile pielii
sunt: firul de pr,
unghia, glandele
sebacee i glandele
sudoripare.
-Nu simim durere
pentru c tulpina
firului de pr sau a
unghiei este format
din celule moarte.
- Funciile pielii
sunt: de protecie,de
reglare a
temperaturii, de
excreie i de organ
de sim.
Elevii dezleag
ghicitoarea
( baia).

Elevii noteaz titlul


leciei n caiete i
ascult obiectivele

Problematiza
rea

- Conversaia

- Explicaia

Imagini
ppt.cu firul
de pr,
unghia,
glandele
sebacee i
sudoripare

Ghicitoare
despre baie

grupa 2

-oral

Activitate
frontal

-oral

Activitate
frontal

-3 min

Desfurarea
activitii de
nvare
- 15 min.

O1
O2

reguli de igien a pielii i


produciilor sale i s
sublinieze importana
respectrii lor pentru
funcionarea normal a pielii;
s recunoasc obiectele de
igien explicndu-le rolul i s
diferenieze comportamentele
igienice de cele neigienice, ce
duc la boli ale pielii.
Cere elevilor grupei 1 s
rezolve cealalt parte a fiei,
explicndu-le sarcinile.
Noteaz la tabl tabelul:
STIU VREAU AM
S
NVAT
TIU

enunate de profesor.

Elevii grupei 1
lucreaz pe fi.

Elevii grupei 2
noteaz tabelul n
caiete.
ntreab :
Elevii rspund:
-Cum trebuie s fie pielea ca
-Pielea trebuie
s-i poat ndeplini funciile? ngrijit i pstrat
Prof.noteaz la rubrica stiu
curat.
rspunsul elevilor.
Elevii noteaz i ei.
ntreab:
Elevii rspund:
- Ce trebuie s tim pentru a
- S cunotem i s
ngriji i pstra pielea curat?
aplicm reguli de
Noteaz n rubrica VREAU S igien.
TIU reguli de igien pielii,
Elevii noteaz n

-Explicaia
-Exerciiul
-Munca
independent

-Explicaia

-Conversaia

Anexa 1pag.2

Anexa 3Tabeltiu /
Vreau s
tiu / Am
nvat

Activitate pe
grupe
-gupa1

-scris

-scris
- grupa 2

-oral

O1
O2

O3

a prului i a unghiilor.
Solicit elevii s descopere
singuri ce trebuie notat n
rubrica AM NVAT,
folosind manualul.

tabel.

mparte elevii grupei 2 n


perechi.Cere perechilor de
elevi s deschid manualul la
pag 40. Solicit prima pereche
s gseasc i s citeasc
regulile de igien a pielii.
Cere perechii a doua s
identifice regulile de igien a
prului, iar perechii a treia
regulile de igien a unghiilor.
Prof.prezint imagini pe
computer. Cere elevilor s
recunoasc comportamente
pozitive, igienice ct i
comportamente negative,
neigienice avnd drept
consecin apariia bolilor de
piele.

Elevii lucreaz n
perechi i identific
regulile de igien , le
citesc i apoi le
noteaz n rubrica
AM NVAT.

-nvare prin
descoperire
-Observaia
dirijat
-Explicaia

Manualpag.40-41

Elevii observ
imaginile i
argumenteaz
rspunsurile.

-Observaia
dirijat
- Conversaia

Computer
Imagini
ppt.cu comp.
igienice
/neigienice i
boli de piele

-Explicaia

-oral
-apreciere
verbal
-autoevaluare
Activitate n
perechi

-oral
- apreciere
verbal
Activitate
frontal

Obinerea
performanei
elevilor
(feedback-ului)
-5 min.

O1
O2
O3

-Inventariaz principalele
informaii i observaii cernd
elevilor s dea rspunsuri
rapide, clare, concrete.

Rspund la ntrebri
observnd imaginile
proiectate

-Observaia
- Conversaia

Computer
Imagini ppt.

Activitate
frontal

-oral

Evaluarea
performanei
-5 min.

O1
O2
O3

mparte elevilor grupei 2 fie


de evaluare i le cere s
rezolve itemii.
Cere elevilor grupei 1 s
rspund oral la ntrebarea 2
din partea a doua a fiei

Elevii grupei 2
completez fia
Elevii grupei 1
rspund:
Copilul este n baie.
Se spal cu ap i
spun pn la bru.
Elevii rezolv
rebusul .
Corecteaz rebusul
colegului.

-Explicaia
-Conversaia
-Exerciiul

Anexa 2

Activitate
individual i
pe grupe

-scris

O4

Fixarea
cunotinelor i
transferul
- 4 min.
Aprecierea i
notarea elevilor
- 1 min.

O1
O2
O3
O4

Propune elevilor un rebus i le


cere s-l rezolve individual.
Solicit elevii s schimbe ntre
ei rebusul rezolvat i s
corecteze eventualele greeli.
Prof. apreciaz activitatea i
noteaz elevii pentru
activitatea individual, n
perechi i de grup

Elevii ascult cu
atenie aprecierea .

Anexa 1
-pag.2
-Explicaia
-Exerciiul

Anexa 4

-oral

Activitate
individual

-scris
autoevaluarea

Activitate
frontal

-apreciere
verbal

Numele elevului

(Anexa 1)

FI DE LUCRU grupa 1
Localizeaz organele de sim .

nas___________
ochi_________________
limb__________________
ureche____________________
piele______________

1.Coloreaz spunul galben , prosopul albastru i pieptenele verde .


2.Unde este copilul? Ce face?

Numele elevului

(Anexa 2)

FI DE EVALUARE grupa 2
( Igiena pielii, prului i a unghiilor)
1.Identific articolele de igien de mai jos .

1).

4)................

2). 3).

5).

6)

7).
8).
9)..
2. Aranjeaz n tabel articolele de igien de mai sus, dup folosina lor.
Ingrijirea pielii
Ingrijirea prului
Ingrijirea unghiilor
. .. ..
. ..
.

3.Completeaz spaiile punctate.


Curirea pielii se face prin .. cu.i
dimineaa i seara, sau ori de cte ori e nevoie.

Dup ..............sptmnal i....................zilnic,ne


tergem cu un......................... curat.

Dimineaa i seara , ne splm


pe ...................; ...............;..................; ..................
.......................; ..................................................

(Anexa 3)
SCHEMA : TIU / VREAU S TIU / AM NVAT

TIU

Pielea trebuie ngrijit i


pstrat curat.

VREAU S TIU

AM NVAT

Reguli de :
- igiena pielii

Splare zilnic cu ap i spun


- dimineaa - pe mini, fa i pn la bru;
- seara - pe mini, fa, bru i picioare;
- nainte de fiecare mas - pe mini;
- dup folosirea toaletei - pe mini;
- zilnic - du ;
- sptmnal baie.
tergere cu un prosop curat.

- igiena prului

Splare sptmnal cu ap fierbinte i


ampon, urmat de tergere cu un prosop
curat;
Periere i pieptenare zilnic.

- igiena unghiilor

Splare cu ap i spun a spaiilor de sub


unghii i cutelor din jurul unghiilor;
Tiere scurt.

(Anexa 4)

REBUS
ORIZONTAL
1. Pe mini m spl ntotdeauna cu...

2. M perii cu .

3. Unghiile le tai cu ...................


VERTICAL
4. Eu de..nu m tem.
4.
1.
2.
3.

You might also like