Professional Documents
Culture Documents
1.
Introduction
2.
3.
Wind Analysis
4.
Earthquake Analysis
5.
Element Design
6.
Reference
Page-1
Page-2
1.1
8m
Therefore no of columns
6m
Therefore no of columns
48/8+1
36/6+1
(hb) 6000/14+25
450mm
6000/44+25
160 mm
300 mm
2.5 m
2.5+.3+.45
3.25m
130m
h+c+Ts+hb
H
3.25x40
Height/Width Ratio
130/36
3.6
36x48
1728 m2
24x16
384 m2
Usable Area
1344 m2
Page-3
B
8.00 m
C
8.00 m
8.00 m
8.00 m
F
8.00 m
G
8.00 m
7
6.00 m
6
6.00 m
5
6.00 m
36.00 m
6.00 m
3
6.00 m
2
6.00 m
1
48.00 m
1344/10
Page-4
40th Floor
30th Floor
Express Run
Express Run
20th Floor
10th Floor
8th Floor (Car park)
= 135 x 12
= 1620 persons
= 1620x14/100
= 226.8persons
Let 227 persons
Let select 4m/s speed lift system, hence round trip time
= 165 s
Hence, 6 lift required between ground floor level and 19th floor level.
1.2.2 20th floor level to 29th floor level
Population calculation 20th floor to 29th floor
= 135 x 10
= 1350 persons
= 1350 x 14/100
= 189 persons
Let select 4m/s speed lift system, for 18 floors hence round trip time
= 160 s
Lift will travel express 6 ms-1 from 8th floor level to 19th floor level and serve 20th floor to 29th
floor.
Hence, total distance traveled
= 12 x 3.25 x 2
= 78 m
= 78 / 6
= 13 s
= 160 + 13 s
= 173 s
Average Interval
= 173 / 32
= 5.4
Say, 5 lifts
Hence, 5 lift cars to serve between 20th floor level and 29th floor level.
1.2.3 30th floor level to 39th floor level
Population calculation 30th floor to 39th floor
= 135 x 10
= 1350 persons
= 1350 x 14/100
= 189 persons
Let select 4m/s speed lift system, hence round trip time
= 160 s
Lift will travel express 6 ms-1 from 8th floor level to 29th floor level and serve 30th floor to 39th
floor.
Hence, total distance traveled
= 22 x 3.25 x 2
= 143 m
= 143 / 6
= 23.8 s
= 160 + 24 s
= 184 s
Page-7
Average Interval
= 184 / 32
= 5.7
Say 6 lifts
Hence, 6 lift cars can be used to serve between 30 th floor level and 39th floor level.
Summary of the lift arrangement as follows.
Location
No of lifts
Total
17
Table 1 Required lift at each zone
= 2100 x 1650
Shaft size
= 2550 x 2400
2m
Length
3.35m
Landing length
4m
Landing width
1.5m
= (3.35+1.5)x 4 m2
19.4m2
Page-8
24m
Width
16m
B
8.00 m
C
8.00 m
8.00 m
E
8.00 m
F
8.00 m
G
8.00 m
7
6.00 m
6
6.00 m
5
6.00 m
men
wash room
6.00 m
3
6.00 m
ladies
wash room
2
6.00 m
1
48.00 m
Page-9
36.00 m
Selected
Shear
wall
thickness / (mm)
Ground to 9th floor level
300
300
300
300
Table 2 Shear wall Thickness
B
8.00 m
C
8.00 m
8.00 m
E
8.00 m
F
8.00 m
G
8.00 m
7
6.00 m
6
6.00 m
5
6.00 m
men
wash room
36.00 m
6.00 m
3
6.00 m
ladies
wash room
2
6.00 m
1
48.00 m
Page-10
Fig 4
Shear wall
arrangement
Slab Thickness
Selected slab thickness
= 175 mm
Cover
= 25 mm
= 10 mm
= 175 - 25 10/2
= 145 mm
= 6000 / 145
= 41.4
= 26
( T 3.9 BS8110)
= 26 x 1.6
= 41.6
Hence, 175 mm slab thickness is capable of meeting the deflection criteria satisfactorily.
= 600 mm
= 550 mm
= 8000 / 550
= 14.55<26
= 400 mm
Page-11
= 8 x 6 x 0.175 x 24
= 201.6 kN
Assuming Finishes of 0.75 kN / m2
= 0.75 x 8 x 6
= 36kN
Assuming partition of 1.0 kN / m2
= 48 kN
Assuming services of 1.0 kN / m2
= 1.0 x 8 x 6
= 48 kN
Beams Weight
= (8 + 6) x 0.4 x 0.6 x 24
= 80.64 kN
Live load on slab of2.5 kN / m2
= 120 kN
Page-12
Page-13
Ac = 548,372 mm2
Hence, minimum column dimension required is 740 mm x 740 mm.
Therefore 750mm x 750mm columns are used
Select Trial column size from 10th floor level to 19th floor= 800mm x 800mm
Axial load at 10th floor level [695 x 10 + (0.8 x 0.8 x 3.25 x 24) x 10 x 1.4]+ 14828
=22477
From Eq(A) , Let assume fcu= 40 N/mm2 and Asc =4%Ac
Same as previous calculation
N = 0.4Ac x 40 + 0.8 x 0.04 x Ac x 460
22477 x 1000= 30.72Ac
Ac = 731673 mm2
Hence, minimum column dimension required is 855 mm x 855 mm.
Therefore 900mm x 900mm columns are used
Select Trial column size from ground floor level to 9th floor= 1000mm x 1000mm
Additional impose load of 2.5kN/m2 will be considered up to 8 th floor to equate car park
load
Axial load at Ground floor level [695 x 10 + (1 x 1 x 3.25 x 24) x 10 x 1.4]+ 22477+2.5x8x6x8
=32055
From Eq(A) , Let assume fcu= 50 N/mm2 and Asc =5%Ac
Same as previous calculation
N = 0.4Ac x 50 + 0.8 x 0.05x Ac x 460
32055 x 1000= 38.4Ac
Ac = 834,765 mm2
Hence, minimum column dimension required is 914 mm x 914 mm.
PG/DIP Structural Engineering
Page-14
Shear Wall
0.3
0.3
0.3
0.3
th
Column
1.0x1.0
0.9x0.9
0.7x0.7
0.6x0.6
beam (6m)
0.45
0.45
0.45
0.45
Beam
(8m)
0.6
0.6
0.6
0.6
Slab
0.175
0.175
0.175
0.175
-1
X- Direction,
Page-15
d/b
= 48 / 36
= 1.33
Y- Direction,
d/b
= 36 / 48
= 0.75
X- Direction,
(Cp,e)x = 0.8 + 0.3 = 1.1
Y- Direction,
(Cp,e) y= 0.8 + 0.5 = 1.30
Fx = (Cp,e)x.qz. (Az)x
Hence, Fx = 1.1qz
Fy = (Cp,e)y qz. (Az)y
Hence, Fy = 1.30 qz
Total wind force acting on each level is assumed to act on two frames which are
connected to shear walls . Nodel forces are calculated based on total affecting
force divided by 2.
Level
G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
FloorFloor
height
(m)
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
Z (m)
M(z,cat)
Vz
(ms1
)
0
3.25
6.5
9.75
13
16.25
19.5
22.75
26
29.25
32.5
35.75
39
42.25
45.5
48.75
52
0.35
0.35
0.35
0.35
0.35
0.35
0.358
0.368
0.378
0.385
0.39
0.398
0.4
0.41
0.417
0.42
13.3
13.3
13.3
13.3
13.3
13.3
13.6
13.98
14.36
14.63
14.82
15.12
15.2
15.58
15.85
15.96
qz
(kPa)
Fx
(kNm1
)
Fy
(kNm1
)
0.106
0.106
0.106
0.106
0.106
0.106
0.111
0.117
0.124
0.128
0.132
0.137
0.139
0.146
0.151
0.153
0.12
0.12
0.12
0.12
0.12
0.12
0.13
0.13
0.14
0.15
0.15
0.16
0.16
0.17
0.17
0.17
0.14
0.14
0.14
0.14
0.14
0.14
0.15
0.16
0.17
0.17
0.18
0.18
0.19
0.19
0.2
0.2
Page-16
X
Y
nodal Nodal
force Force
2.34
2.34
2.34
2.34
2.34
2.34
2.535
2.535
2.73
2.925
2.925
3.12
3.12
3.315
3.315
3.315
3.64
3.64
3.64
3.64
3.64
3.64
3.9
4.16
4.42
4.42
4.68
4.68
4.94
4.94
5.2
5.2
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
3.25
55.25
58.5
61.75
65
68.25
71.5
74.75
78
81.25
84.5
87.75
91
94.25
97.5
100.75
104
107.25
110.5
113.75
117
120.25
123.5
126.75
130
0.438
0.45
0.462
0.474
0.485
0.497
0.508
0.514
0.52
0.525
0.53
0.535
0.54
0.546
0.551
0.555
0.56
0.564
0.569
0.574
0.578
0.583
0.587
0.592
16.64
17.1
17.56
18.01
18.43
18.89
19.3
19.53
19.76
19.95
20.14
20.33
20.52
20.75
20.94
21.09
21.28
21.43
21.62
21.81
21.96
22.15
22.31
22.5
0.166
0.175
0.185
0.195
0.204
0.214
0.224
0.229
0.234
0.239
0.243
0.248
0.253
0.258
0.263
0.267
0.272
0.276
0.281
0.285
0.289
0.294
0.299
0.327
0.19
0.2
0.21
0.22
0.23
0.24
0.25
0.26
0.26
0.27
0.27
0.28
0.28
0.29
0.29
0.3
0.3
0.31
0.31
0.32
0.32
0.33
0.33
0.36
0.22
0.23
0.25
0.26
0.27
0.28
0.3
0.3
0.31
0.32
0.32
0.33
0.33
0.34
0.35
0.35
0.36
0.36
0.37
0.38
0.38
0.39
0.39
0.43
3.705
3.9
4.095
4.29
4.485
4.68
4.875
5.07
5.07
5.265
5.265
5.46
5.46
5.655
5.655
5.85
5.85
6.045
6.045
6.24
6.24
6.435
6.435
3.51
5.72
5.98
6.5
6.76
7.02
7.28
7.8
7.8
8.06
8.32
8.32
8.58
8.58
8.84
9.1
9.1
9.36
9.36
9.62
9.88
9.88
10.14
10.14
5.59
= 59 / (130 x 1000)
= 1 / 2203 < 1 / 1000
Page-17
= 1000 x (h / 10)0.25
= 1000 x (130/ 10)0.25
= 1898 m
Background factor
B
r- Roughness factor
r
= 2(v/ v) / Mt
v/ v
= 2 x 0.219 / 1.0
= 0.438
= gv.r.(B)1/2 / 4
= 3.7 x 0.438 x (0.685)1/2 / 4
= 0.335
Page-18
na
=1/4
= 0.25
gf
= (2 log(3600 x 0.25))1/2
= 2.43
S-Size factor
S
Vz
= V.x Mzcat
= 38 x 0.652
= 24.78 m/s
= na x Lh / Vz
= 0.25 x 1898 / 24.78
= 19.14
= 2.91
Page-19
0.15ms
to 0.20ms
speeds.
Along wind acceleration,
a
nc
=1/4
= 0.25
gf
= (2 log(3600 x 0.25))1/2
= 2.43
h:b:d =130:48:36
=3.6 : 1.33 :1
Vh/ncb =24.78/(0.25 x48)
= 2.065
Page-20
= [1.5 x 2.43 x 0.303 x 48 (0.76 + 0.24 x 1.0 )(22/7 x 0.0022/ 0.01)1/2] /262
= 0.168 ms-2
=34 Nos.
per floor
=136 m
600mm
=336m
450mm
=336m
Building weight
Columns
Beams
600mm
Beams
450mm
Salb
Shear
walls
Impose
load
Super
impose
Dead
load
Total
Load
Zone
Amount
1x1
Level 0-9
(kN)
2652
Amount
0.9x0.9
Level
10-19
(kN)
21481
336m
10282
336m
252m
1599m2
4989.6
67158
1326
136m
Amount
0.7x0.7
Level
20-29
(kN)
12994
Amount
0.6x0.6
10282
336m
10281.
6
336m
10281.6
252m
1599m2
4989.6
67158
252m
1599m2
4989.6
67158
252m
1599m2
4989.6
67158
136m
1326
136m
1326
136m
1326
4.5kNm2
71955
2.5kNm
(60%)
43973
2.75kNm
2.75kNm
202335
23985
2.5kNm
(60%)
43973
2.75kNm
173194
701495
kN
224640
m3
Page-21
23985
2.5kNm
(60%)
43972.5
2.75kNm
164707
23985
43972.5
161260
= 3.12 KN/ m3
V-Base shear
Z-Seismic probability zone factor
Z = 3 / 16 (Minor earthquake)
= 1/15(T)1/2
= 1/15(T)1/2
= 0.13 < 0.2
= ZIKCSW
= 6,297 kN
Page-22
= 6297 x (12-2.4)/24
V2
= 2518 KN
V6
= 6297-2518 KN
= 3779 KN
Ft
= 0.07 TV
=0.07 x 4 V
=0.28V >0.25V then Ft=0.25V is selected
Ft
= 1574 kN
Ft2
=629 kN
Ft6
=944 kN
= (V- Ft) hx / hx
(V- Ft)
=6297-1574
=4723 kN
hx
=3.25(40/2x(1+40)m
=2665m
Fx(2)
= 0.75x2518/2665 hx
Page-23
Fx(2)
=0.709 hx
Fx(6)
= 0.75x3779/2665 hx
Fx(6)
= 1.06 hx
Y Direction:
The base shear is to act with a minimum eccentricity of 5% of the maximum building
dimension.
Eccentricity, e = 0.05Dmax
= 0.05 x 48
= 2.4 m
Base shear can be assigned to frames along gridlines C & F as follows.
VC
= 6297 x (8+2.4)/16
VC
= 4093 KN
VE
= 6297-4093 KN
= 2204 KN
Ft
= 0.07 TV
=0.07 x 4 V
=0.28V >0.25V then Ft=0.25V is selected
Ft
=1574
Ftc
=1023
FtE
=550
FX
= (V- Ft)hx / hx
FC
= (0.75 x 4093/2665) hx
=1.15 hx
FE
= (0.75 x 2204/2665) hx
=0.62 hx
Page-24
hx (m)
X Direction (kN)
F2
G
1
2
Y Direction (kN)
F6
FC
FE
3.25
6.5
2.30425
4.6085
3.445
6.89
3.7375
7.475
2.015
4.03
9.75
6.91275
10.335
11.2125
6.045
13
9.217
13.78
14.95
8.06
16.25
11.52125
17.225
18.6875
10.075
19.5
13.8255
20.67
22.425
12.09
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
22.75
26
29.25
32.5
35.75
39
42.25
45.5
48.75
52
55.25
58.5
61.75
65
68.25
71.5
74.75
78
81.25
84.5
87.75
91
94.25
97.5
100.75
104
107.25
110.5
113.75
117
120.25
16.12975
18.434
20.73825
23.0425
25.34675
27.651
29.95525
32.2595
34.56375
36.868
39.17225
41.4765
43.78075
46.085
48.38925
50.6935
52.99775
55.302
57.60625
59.9105
62.21475
64.519
66.82325
69.1275
71.43175
73.736
76.04025
78.3445
80.64875
82.953
85.25725
24.115
27.56
31.005
34.45
37.895
41.34
44.785
48.23
51.675
55.12
58.565
62.01
65.455
68.9
72.345
75.79
79.235
82.68
86.125
89.57
93.015
96.46
99.905
103.35
106.795
110.24
113.685
117.13
120.575
124.02
127.465
26.1625
29.9
33.6375
37.375
41.1125
44.85
48.5875
52.325
56.0625
59.8
63.5375
67.275
71.0125
74.75
78.4875
82.225
85.9625
89.7
93.4375
97.175
100.9125
104.65
108.3875
112.125
115.8625
119.6
123.3375
127.075
130.8125
134.55
138.2875
14.105
16.12
18.135
20.15
22.165
24.18
26.195
28.21
30.225
32.24
34.255
36.27
38.285
40.3
42.315
44.33
46.345
48.36
50.375
52.39
54.405
56.42
58.435
60.45
62.465
64.48
66.495
68.51
70.525
72.54
74.555
Page-25
38
39
40
123.5
126.75
130
87.5615
89.86575
92.17
130.91
134.355
137.8
142.025
145.7625
149.5
76.57
78.585
80.6
5.1Design of Pile
5.1.1 Estimation of Carrying Capacity of a Single Pile
Consider foundation at F-2 column location
Design load on foundation = 21, 550 kN
Assuming bed rock level is 20 m below existing ground level and skin friction values are
assumed as follows. Assumed allowable bearing capacity of rock is 4 N/mm2.
Page-26
Pu Column Load
W Self Weignt
P si -Skin
Friction
Pu = Ppu + Psi W
Tu = Psi + W
Where,
Pu = Ultimate compressive load on pile
Tu = Ultimate tensile load on pile
Psi = Skin Friction Resistance
W =Weight of pile
Ppu = End bearing resistance
Assuming 1500mm diameter bored cast in-situ R/C pile.
Page-27
Depth
Aerage
From
To
SPT value
(Ultimate)
0,00
10
20
20
10
20
25
25
20
25
30
30
25
30
>50
100
Psi
Factor of safety 3
Therefore total allowable skin friction
= 3887kN
= (7068+ 3887)
= 10955 kN
Page-28
= 17671/490
Number of bars
= 36 Nos
= 2.5 x 1500
= 3750 mm
= 400 mm
= 1875 mm
Edge distance =
Length of pile cap
3750
mm
400
mm
6050
mm
Page-29
2100
mm
30500 kN
1800
mm
75
mm
1665
mm
cover
Effective depth (d)
As required
Layer 1 Diameter
Nos
N l / 2d
20608 kN
T /0.87 fy
51495 mm2
40
14
Spacing
Layer 2 Diameter
Nos
131 mm
=
40
14
Spacing
Layer 3 Diameter
Nos
mm
131 mm
=
40
14
Spacing
As Provided
mm
mm
131 mm
=
52769 mm2
3.82
N/mm2
0.8fcu =
4.38
N/mm2
Check Satisfied
Since spacing of piles = 3 no further check is required
PG/DIP Structural Engineering
Page-30
1000
mm
mm
av
1300
V at critical section
15250 kN
5.09
2d/av =
2.56
100As/bd
1.76
vc
2.08
N/mm2
N/mm2
100 As/ Ac
0.13
As
4212
mm2
32
mm
Diameter
Spacing =
175
As
4593
mm2
13192 mm2
32
Nos
15
As Provided
12061 mm2
Diameter
mm
Page-31
Fig 7
Design
600
mm
300
mm
Concrete Strength
30
N/mm2
Assume moderate exposure conditions, for outdoor exposure. Assume a fire resistance of 2 hours.
Cover of the Beam
25
mm
Page-32
kNm
M/bd2fcu
Z = d
0.5
= d
0.5
= d
=
Z
As
0.25 -
K
0.9
0.25 -
0.091
0.9
x 0.886
0.89
d < 0.90d
0.89 d
489 mm
M/(0.87fyZ)
Minimum reinforcement =
Therefore As
=
=
=
1278 mm2
0.13/100bh
0.13/(300x600x100)
234 mm2
1278 mm2
Page-33
268kN
Vmax
V/ bd
vmax
1.62
0.887
100As/bd
N/mm2
Ultimate
Axial
Load
26785 kN
Majour B/M
64 kNm
Miner B/M
18 kNm
Page-34
Column Size
Concrete Grade
1000mm x 1000mm
50 N/mm2
Top Condition
Bottom Condition
=
=
Condition 2
Condition 1
L=3.25 m
So ,
pq
o x
=
=
=
1.3
3.25 - 0.6
2.65 m
ex
=
=
1.3
x
x
3.45
=
=
3.45
3.4
ex , ey
o
2.65
= ey/h
1
< 10
=
=
>
60 x
72 m
1200
/ 1000
Considering 40% live load reduction ,Critical load combination 1.4 Gk + 1.6 (0.6) Qk
Page-35
26785
kN
Mx
68 kNm
My
=
18 kNm
N emin
N
x (0.05 h or 20mm or lesser)
26785 x (0.05 x 1000 or 20)
536
kNm
MMin
=
=
=
=
<
536
=
=
=
N
bh
d/h
fcu
1000
1000
0.54
536
x 10 6
x
1000
x
26785 x 10 3
1000 x
1000
26.79
=
=
=
929 / 1000
0.94
50 N/mm2
1.3
1.3 x 1000 x
1000
mm
1000 - 45 - 10 - (32/2)
929
mm
b h2
kNm
1000
Chart No 39
100 Asc / bh
Asc
100
2
13000 mm
24 x x (32/2)2
Page-36
=
=
24 x x (32/2)2
1000 x 1000
1.93%
x 100
48 x x (32/2)2
1000 x 1000
3.86
%
6%
x 100
=
=
<
From Sap2000
M/N
35
21765
0.75h
V
=
=
0.75
15
0.8
=
=
15
x
1000
1000 x
929
0.02 N/mm2
5.0 N/mm2 > v
m >M/N
kN
Page-37
5.58
<
30
= 0.002 m
Slab thickness
=
Slab self-weight =
Finishes
=
175 mm
4.20 kN/m2
1.00 kN/m2
Partitions
1.00 kN/m2
Services
1.00 kN/m2
Total DL
7.20 kN/m2
2.50 kN/m2
B sx n lx2
Msy
=
=
=
=
=
Bsy n lx2
34.97
25.85
22.81
17.23
kNm/m
kNm/m
kNm/m
kNm/m
= 469 mm2
Page-38
> 0.95d
Use T 10 @ 150
As provided = 520> As Req
Maximum spacing between bars < 3d
3d =
435
> 150 mm
Minimum R/F
100 As/ Ac =
0.13
25.9 kNm/m
1.23
343 N/mm2
M/bd
T 3.11
1.81
=
=
=
26
47
41
<
634
mm2
Use T 12 @ 175
(As) provided =645 > 634 ,(As, required)
135
mm
K= M/bd2 fcu
=
0.027
Z = d {0.5 + SQRT (0.25- K/0.9)} =
Z=
128
As = M /0.87 fy Z
mm2
336
Page-39
47
Use T 10 @ 200
(As) provided =
393
0.94 d
mm
= 448 mm2
Use T 10 @ 150
(As) provided =523 > 442, As, req
100 As /Ac
0.13
Minimum As
For T 10 @ 250
228 mm2/m
(As) provided
314 mm2/m
Bv n lx
0.4 x 13.03
x6
v = V/bd
=
=
31.27 kN/m
0.216
Page-40
( T 3.9 )
=
=
=
2
1
0.75
o
e
=
3.25
= 0.95 x 3.25
= 3.1 m
Wall thickness at graound floor is 300mm.
e/h
= 3.1 / 0.3
= 10.3
< 15
Therefore the wall is short.
For all load combinations wall is subjected to compression only.
Calculation of Compression Capacity
Maximum axial load on wall
fcu
=
=
=
3384kN/m
54144
40
x 16
kN
fy
= 460 N/mm2
Assume 1% of reinforcement in the wall.
Total design axial load on wall,
nw
0.35 fcu Ac + 0.67 Asc fy
(0.35x40x300x16000) +
(0.67x0.01x300x16000x460)
81993kN
Hence compression capacity of wall with 1% of reinforcement is
satisfactory.
Design of vertical reinforcement
Required reinforement
=
=
=
=
1% of Ac
1x300x16000 / 100
48000mm2
2000 mm2/m/per layer
=
=
=
=
0.25% of Ac
0.25x300x1000 / 100
750 mm2/m
375 mm2/m/per layer
Page-41
6.0. References
1. B.S.8110 Part1:1985, The Structural Use of Concrete (Code of Practice for Design and
Construction)
2. B.S.6399 Part1:1996, Loadings on buildings( Code of Practice for dead and Imposed
loads)
3. AS1170.2-1989, Minimum Design Loads on Structures part 2: Wind Loads,
Standards Australia, New South Wales.
4. AS 1170.4-1993, Structural design actions Part 4: Earthquake actions , Standards
Australia, New South Wales.
5. Jayasinghe, M.T.R, Wind loads for tall buildings in Sri lanka, Seminar on structural
design for wind loading, Society of Structural Engineers, Sri lanka,2008.
6. Wijeratne, M.D., Jayasinghe, M.T.R., Wind loads for high-rise buildings constructed
in Sri Lanka, Transactions Part 2- Institution of Engineers, Sri Lanka, 1998,
Page-42