You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Aylin Kaya
Mentor
Karla Derksen
Klas
P14EhvC
Datum
12-03-2014
Stageschool De Hasselbraam
Groep
1-2 C
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 24
Vak- vormingsgebied: Taal: Spellen, hakken en plakken
Speelwerkthema / onderwerp: Lente, dieren
Persoonlijk leerdoel: Aan het eind van de les heb ik orde gehouden in de groep. Aan het eind van de les heb ik de beurten over heel de groep verdeeld. Aan het eind
van de les heb ik goed op mijn articulatie gelet, omdat de leerlingen duidelijk moeten horen waar de klank ligt.
Lesdoel(en): Aan het eind van de les kunnen de leerlingen woorden
Evaluatie van lesdoelen:
verdelen in klankgroepen en verbinden van klankgroepen tot een woord.
Aan het eind van de les kunnen de leerlingen de eindrijm herkennen en
toepassen van eindrijm; zelf ontdekken van rijm, produceren van rijm.
Beginsituatie: De les wordt in een kring gegeven aan groep 1/2. De leerlingen zijn bezig met woorden verdelen in klankgroepen en verbinden van klankgroepen tot
een woord. Binnen de beginnende geletterdheid fase. De leerlingen ontwikkelen van taalbewustzijn en van het ontdekken van alfabetische principe.
De les wordt gegeven in de kring, de leerlingen zijn bekend met deze werkvorm.

Kerndoel 11
De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in een zin het onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen
van dat gezegde onderscheiden. De leerlingen kennen:
regels voor het spellen van werkwoorden;
regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden;
regels voor het gebruik van leestekens.
Lesverloop
Tijd
5 min.

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding.
Tijdens de inleiding vertel ik dat we het gaan
hebben over de lente en dieren. Ik begin met
het lezen van het boek: ... het boek gaat over
de lente en er komen veel rijmwoorden in voor.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De leerlingen luisteren naar het verhaal van het boek: ..

Materialen / Organisatie
-

De klas wordt
opgesteld in een
kring opgesteld.
Het boek ..

15 min

5 min

Kern.

Slot.

In de kern wordt er gerijmd en de woorden


verdeeld in klankgroepen en verbinden van
klankgroepen tot een woord.

De leerlingen luisteren naar de woorden die benoemd


worden en bedenken welke rijmwoorden er bij horen.
De leerlingen luisteren naar de woorden en de leerlingen die
een beurt krijgen verdelen het woord in klankgroepen en
1. Ik noem het woord: dier op en meteen verbinden de klankgroepen tot een woord door te hakken en
erna het woord: mier. Ik vraag de
plakken. De klas doet het na.
leerlingen wie er weet wat ik heb
De leerlingen luisteren naar de zin. De leerlingen die een
gedaan. Vervolgens noem ik woorden
beurt krijgen, zeggen de zin na en het dier dat in de zin
in de thema lente/dieren op en geef de voorkomt, verdelen ze in klankgroepen en verbinden de
leerlingen de beurt, zij mogen het
klankgroepen tot een woord. De klas doet het na.
woord benoemen wat er op het woord
rijmt.
2. Ik lees woorden op van de thema
lente/dieren. Na elk woord geef ik een
leerling de beurt, de leerling verdeeld
het woord in klanken door te hakken,
plakken, vervolgens wordt het
herhaald door de klas.
3. Ik lees zinnen voor, ik geef na elk zin
een leerling de beurt die de zin na moet
zeggen. Vervolgens het dier dat in de
zin voorkomt verdelen in klankvormen,
dit wordt door de klas herhaald.

Bij de onbekende/moeilijke woorden bespreek


ik de betekenis met de leerlingen.
Tot slot mogen de leerlingen zelf rijmwoorden
benoemen die ze weten.

De leerlingen bedenken zelf een rijmwoord en luisteren naar


de andere leerlingen die een beurt krijgen.

Verantwoording
De klas
In groep 1/2 C van de Hasselbraam zitten 24 leerlingen. Deze groep is vanaf september 2014 een klas. In de loop van het jaar zijn er twee
leerlingen bijgekomen. De klas bestaat uit 24 leerlingen waarvan 8 meisjes en 16 jongens. Van deze groep zitten er 13 leerlingen uit groep 1 en
11 leerlingen uit groep 2. In de klas zitten geen jongste kleuters die meegaan naar groep 3. In de klas zitten waarschijnlijk twee leerlingen die
een jaar langer moeten kleuteren.
De klas is op het gebied van taal verdeeld in (groepen???)

Activiteit
De activiteit wordt gegeven aan groep 1/2. De woorden en zinnen die tijdens de activiteit gebruikt worden sluiten aan het thema lente/dieren.
De leerlingen trainen de fonologische bewustzijn, door temporeel te ordenen en (*rijmen??). De activiteit doe ik door deze reden met de hele
klas, zodat ze van elkaar leren en samen de woorden herhalen. De leerlingen uit groep 2 zijn al begonnen met lezen, de auditieve
vaardigheden zijn hier voorbereiding op.
Kerndoel

Kerndoel 11
Ontwikkeling fonologisch bewustzijn (groep 1 en 2):
o

opdelen van zinnen in woorden

opdelen van samengestelde woorden in afzonderlijke componenten

opdelen van woorden in klankgroepen

verbinden van klankgroepen tot woorden

opzeggen van rijmpjes samen met iemand anders

individueel opzeggen van rijmpjes

herkennen van eindrijm

toepassen van eindrijm: zelf ontdekken van rijm, produceren van rijm

You might also like