You are on page 1of 3

LESFORMULIER

Noordelijke Hogeschool Leeuwarden


Instituut Educatie en Communicatie
Afdeling Talen
Naam student

: Saskia Sterrenburg

School : Friese Poort, Anne Wadmanwei

Naam coach

: Nikki Schrder

Klas

: C2G

Datu
m

: 11 februari 2015

Naam NHLdocent

Aantal lln: 15

LESOPDRACHT: Speech writing

LESDOEL(EN): (in termen van eindgedrag)

KERNDOEL(EN):

De leerlingen weten aan het eind van de les vier verschillende soorten
speeches, ze weten wat een goede speech nodig heeft, en ze hebben
een onderwerp bedacht voor hun eigen speech

LEERSTOF:

Belangrijke keuzes/ overwegingen voor de lesopzet (beginsituatie, werkvormen, rol


leerling/docent, lesstof in de leergang, te verwachten knelpunten, persoonlijke
leerdoelen):
Met deze les begin ik mijn p-taak, over schrijfvaardigheid. Ik heb gekozen om het rondom
speeches te doen omdat het een andere manier is om naar schrijven te kijken, en deze
leerlingen studeren Communicatie, waarbij ze ook overtuigende speeches moeten kunnen
houden. Zo houd ik het dus dicht bij de belevingswereld.

Doen voor aanvang van de les (bijvoorbeeld kopiren, OHP klaarzetten):


Tijd
5

Functie
lesdeel *
Inleiding

Lesopzet

Leerlingactiviteit

Docentactiviteit

Ik begin de les door het onderwerp kort te introduceren, en hierbij vertel ik


ook de relevantie voor de leerlingen zelf.

Luisteren

Introduceren

Leer-/hulpmiddelen

Uitleg
opdracht

Daarna leg ik de opdracht uit. Ze moeten over ongeveer twee weken zelf
een speech geschreven hebben en uitvoeren in de klas.

Luisteren

Uitleggen

10

Voorbeelden
geven

Daarna laat ik twee voorbeelden zien, een speech van Obama Dont tell
me words dont matter en een speech van een politicus, ook wel Worst
speech ever genoemd. Ik laat deze zien omdat er heel duidelijk naar voren
komt wat een speech nou een goede speech maakt, en andersom.

Opletten, luisteren

Filmpjes introduceren
en laten zien

Digitaal bord

10

Bespreken

Als de filmpjes afgelopen zijn wil ik samen met de leerlingen een aantal
punten op het bord krijgen, hun meningen over wat een goede speech
vormt. Zelf heb ik de punten duidelijkheid, bondigheid, het publiek kennen,
het gebruik van body language, een pakkende opening en conclusie, een
goede structuur en taalkundige dingen als het gebruik van alliteratie en
rijm. Deze wil ik sowieso benoemen, en ik ben benieuwd wat de klas nog
meer weet te verzinnen.

Meedenken

Meningen vragen,
meeschrijven op het
bord

Bord en stift

Uitleg

Opdracht

8
2

Zelfstandig
werken
Afsluiting

Hierna laat ik de leerlingen hun telefoons erbij pakken voor een kahoot.
Hierin heb ik waar/niet waar statements gezet over bekende speeches en
soorten speeches.
Ook geef ik nog even een korte uitleg over verschillende soorten speeches.
Informatief, demonstratief, overtuigend en amuserend.
Als we hier mee klaar zijn, vraag ik de leerlingen even na te denken over
het type speech dat ze willen geven. Daarna geef ik ze de opdracht hun
onderwerp te verzinnen en dat bij mij in te leveren. Zo weet ik dat ze in
ieder geval begonnen zijn, en is de stap om echt te beginnen makkelijker.

Luisteren

Onderwerp bedenken
Rondlopen, kijken of er
vragen zijn
Beginnen met de
speech

Als ze dit ingeleverd hebben krijgen ze alvast de tijd om er aan te beginnen.


Als de tijd bijna om is, geef ik ze nog even de datum waarop de speeches
gehouden worden, en vertel ik wat ik de volgende les wil doen.

Uitleggen

Luisteren, datum
noteren

* benoem de verschillende onderdelen van je les (bijvoorbeeld inleiding, instructie, oefening, evaluatie

Rondlopen, kijken of er
vragen zijn
Afsluiten

You might also like