Professional Documents
Culture Documents
&
S. Dwarakanatha Reddy
Deputy Superintending Engineer
TGP & NTR Circle
Tirupati.
Certificate
This is to certify that the Mini Project Report entitled
Analysis and Design of SUPER PASSAGE
is the bonafide work done by
A. Lohith Reddy
A. Prathap
M. Sekhar
13121a0112
13121a0104
13121a0166
Internal Supervisor
ACKNOWLEDGEMENT
It is our privilege thanks to the Dr. M. Mohan Babu, Cine Artiste, Former M.P and Chairman of
SVEC, A.Rangampet, for providing congenial atmosphere and encouragement.
We wish to thanks to the Principal Dr. P.C.Krishnamachary for providing necessary
administrative help to complete the project successfully.
We are greatly indebted to our guide Dr. D.V.S.BHAGAVANULU, Director & Professor, Civil
Engineering for his sustained inspiring guidance throughout the project.
Our special thanks to Sri Raja Prabhakar, B.Tech , Superintending Engineer, N.T.R & T.G.P,
Tirupati, for offering us a valuable training programme.
We are indebted to thank sri S. Dwarakanatha Reddy, M.Tech , Deputy Superintending
Engineer, sri Eswaraiah, Deputy Executive Engineer, A.Neeraja , Y.Salomi Margaret,
Assistant Executive Engineer.
Finally, we wish to thank all those who are in one way or the other who have extended their help
and co-operation for this project.
ABBREVATIONS
F.S.L. -Full Supply Level
F.S.D. -
C.B.L. -
M.F.L. -
T.B.L. -
A.G.L. -
U/s
Upstream Side
D/s
Downstream Side
M.F.D. -
T.E.L. -
H.D.R. -
BL
Bed Level
CC
Cement Concrete
RCC
SLB
DLB
TMC
ABSTRACT
The Super Passage is a hydraulic structure in which the drainage passes over the
irrigation cannal. The structure is suitable when the bed level of drainage is above
the flood surface level of the canal. The water of the canal passes clearly below the
drainage.
The design of Super Passage involves hydrological studies of both canal and drain
and thus covers many combinations of structural and hydrological aspects.
Analysis and design of various components of Super Passage is cumbersome,
iterative and needs to satisfy requisite B.I.S and I.R.C provisions. To obivate the
repetitive, tiresome work and to perform the computations accurately and speedily,
the design of Super Passage is developed using Microsoft Spread Sheet using
personal computer satisfying the relevant provisions of B.I.S and I.R.C codes.
The design of Super Passage is carried out under the guidance of Water Resource
Department of Government of Andhra Pradesh and thus provides an opportunity /
exposure to implement the theoretical knowledge, practically to suit the actual field
conditions.
CHAPTER 1
1.0 INTRODUCTION
Irrigation may be defined as the process of artificially supplying of water to soil for
raising crops. It is a science of planning and designing an efficient, low-cost, irrigation system
tailored to fit natural conditions. It is the engineering of controlling and harnessing the various
natural sources of water, by the construction of dams and reservoirs, canals and head works and
finally distributing the water to agricultural fields. Irrigation engineering includes the study and
design of works in connection with river control, drainage of waterlogged areas, and generation
of hydroelectric power.
1.1 TYPES OF IRRIGATION
Irrigation
(Based on source)
Inundation
Perennial
Bridges
Culvert
Aqueduct
With reservoir
Syphon
Flow
Aqueduct
CD work admitting
canal into drain
Lift
Syphon
SuperWithout reservoir Canal
Passage
Level
Pumps
crossing
Inlet and
outlet
Types:
1) Aqueduct
2) Syphon aqueduct
Aqueduct: If the H.F.L. of drain is bottom below the canal trough aqueduct is used. Here the
water flows under gravity.
Syphon Aqueduct: If the H.F.L. of drain is above the canal bed level and water runs under
symphonic action i.e. under pressure through aqueduct barrels this type is used.
Types:
1) Super-passage
2) Syphon/canal syphon
Super-passage: If the F.S.L. of the canal is lower than under side of the trough carrying
drainage water. Here water runs under gravity below trough.
Syphon (or) Canal Syphon: If the F.S.L. of the canal is higher than the trough carrying
drainage water. Here water runs under pressure below trough.
Types:
1) Level Crossing
2) Inlet and Outlet
Level Crossing:
If the bed levels of the canal and drainage are practically at the same level.
Inlet and Outlet: When the cross-drainage flow is small the inlet and outlet are constructed
to absorb water by the canal and for appreciable rise of water, and to pass out the additional
discharge that enter into the canal.
CHAPTER 2
SUPER PASSAGE
2.1 Super passage
The hydraulic structure in which the drainage is passing over the irrigation canal is known
as super passage. This structure is suitable when the bed level of drainage is above the flood
surface of the canal. The water of the canal passes clearly below the drainage.
CANAL:
A canal is artificial channel, generally trapezoidal in shape constructed on the ground to carry
water to the fields either from the river or a reservoir. It must be perpendicular to the flow.
It is divided into three types:
1) Embankment
2) Cutting
3) Partial filling and cutting
Contour Canal:It is a type of canal in which the ground levels will be approximately equal
and the flow of canal undergo with gravity.
Ridge Canal:It is a type of canal in which the ground levels are different i.e. ground levels are
higher at one place and lower at other. The flow of canal will be under pressure.
DRAIN:
The natural stream of water crossing the canal generally below the canal trough.
The terminology related to a Super passage is explained below:
Wing Walls
These are protective walls joining the abutments of a structure to earth banks.
Return Walls
The walls which are perpendicular to the wing walls in order to divert water from drain easily
into the barrel.
Abutment
The masonry (or) reinforced concrete structure constructed at end of a waterway of a canal to
protect banks from erosion, support the infrastructure load and retaining backfill while confining
the flow to the desired waterway.
Pier
It is a masonry (or) reinforced concrete wall built in the drainage channel (or) canal to divide the
width of channel (or) canal in number of bays and to support vertical loads transmitted by the
super structure.
Canal
The structure meant for carrying water from reservoir for irrigation or drinking Water.
Drain
The natural stream of water crossing the canal. It is also called as VAGU.
Barrel
It is a Masonry (or) cement concrete work constructed perpendicular to the canal at the crossing
point to convey drain water from approach channel to tail channel.
Apron
Protective layer of stone other material extending out from structure to arrest scour/ erosion.
Lining
The Concrete cover provided over bed and side slopes of canal to avoid seepage and scour.
Afflux
The upstream rise water level from normal surface of water caused by the obstruction, resulting
in contraction of the normal waterway.
Clearance
The vertical height between the design flood level of the stream (or) F.S.L. of canal and the
lowest point of the super-structure.
Free-board
The difference in levels between the maximum flow line including afflux, and top of the
embankment, guide bank (or) trough/box.
Super-structure
The part of cross drainage work which lies above the top of piers, abutments.
Sub-structure
The part of cross drainage work which lies above the foundation but below the top of the piers,
abutments.
Cut-off Walls
The cross wall built under the floor of hydraulic structure with object of increasing the creep
length of reducing uplift, attaining safe exit gradient and thereby reducing seepage of water.
Transition Walls
The wall positioned between the normal section and flumed section of structure for transition of
flow.
Uplift
The upward hydraulic pressure exerted on the base of structure through pores of the permeable
bed beneath its base.
Dowel Banks
The masonry (or) cement concrete, plain cement constructed on top of bank level to avoid
erosion on the sharp edges of the canal section.
Spoil Banks
If the quantity of the earth is much in excess of the quantity required for filling it has to be
deposited in spoil banks.
CHAPTER 3
3.1. SELECTION OF SITE
The factors which affect the selection of the suitable site for super passage are:
1) Relative bed levels and water levels of the canal for drainage and
2) Size of canal and the drainage.
The following considerations are important:
When the bed level of the drain is much above the F.S.L of the canal, Canal passes under the
drainage trough with normal F.S.L and bed level of the canal unchanged and requisite clearance
is available between the bottom of the trough and F.S.L of the canal.
Reconnaissance Survey
Useful information of soil and ground water conditions shall be yielded by the inspection of site
and study of topographical features and the engineer will also be able to plan the program of
exploration.
Detailed Survey
In this survey, all the available information about the site including the collection of existing
topographical and geological maps shall be collected. The hydraulic conditions such as water
table fluctuations, flooding of site etc can also be collected.
Scour of stream bed may occur during the passage of flood discharge, when the velocity of the
stream exceeds the limiting velocity that can be withstood by the particles of the bed materials.
The scour is aggravated at the nose of piers and the bends. The maximum depth of scour should
be measured with reference to existing structures near the proposed construction site, if possible.
Such soundings are best done during (or) immediately after the flood. Due allowance should be
made in observed values for additional scour due to the designed discharge being greater than the
flood discharge for which scour was observed and also due to increased velocity due to
obstruction to flow caused by the construction of bridge. The parameter of scour depth will be
playing a very important role in the design of foundations of river bridges, especially those
resting on soil strata.1
CHAPTER 4
CHAPTER-5
ayacut area.
Shortest, economical and more feasible path for canal alignment is to be determined.
Type of crops to be grown in ayacut area and their water requirements is to be found.
Land acquisition is to be done.
Trail pit properties should be known.
The discharge of the canal section is to be determined by using Dickens formula.
Type of section is to be selected including side slopes, bed width ratio, cutting and filling
41.35 cumes
Discharge designed
41.60 cumes
Bed width
9.60 m
F.S.D
3.30 m
Free Board
2m
Velocity
0.866 m/s
Side slopes
1.5:1
Surface fall
1 in 12000
0.018
Bed level
+48.930/48.903
F.S.L
+52.230/52.203
T.B.L
+54.230/54.203
Loss of Head
0.027
CALCULATION OF SLOPE
1)Bed level at 50 m in up stream=52.010
2)Bed level at 50 m in down stream=51.145
Fall=3.865
Fall at 50 m=1 in 26
3)Bed level at 100 m in upstream=61.325
4)bed level at 100 m in down stream=50.875
Fall=10.450
Fall at 100 m=1 in 19
5)Bed level at 150 m in up stream=64.175
6)Bed level at 150 m in down stream=46.595
Fall=17.580
Fall at 150 m=1 in 17
7)Bed level at 175 m in up stream=65.325
8)Bed level at 175 m in down stream=46.555
Fall=18.770
Fall at 175 m=1 in 19
Average bed fall=(1/4)*((1/26)+(1/19)+(1/17)+(1/19))=1/20(1 in 20)
Calculation of discharge:
Assumed M.F.L = 53.010
MFL
GL
DISTANCE
IN AREA
MTS
53.010
53.010
52.830
52.780
52.710
52.650
52.640
52.580
52.680
52.570
52.850
52.960
53.000
53.010
0
0.180
0.230
0.300
0.360
0.370
0.430
0.330
0.290
0.160
0.050
0.010
0
0.09
0.205
0.265
0.330
0.365
0.400
0.380
0.310
0.225
0.105
0.030
0.005
2.90
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
1.00
0.330
Total area=2.878 m2
Total Distance=13.320 m
Total wetted perimeter=13.660 m
Hydraulic radius=0.211 m
R2/3=0.354
Average slope =1 in 20
Mannings constant=0.03
Velocity =2.639 m/s
Discharge= 7.595 cumecs
Hence M.F.L is adopted as 53.010
0.261
0.205
0.265
0.330
0.365
0.400
0.350
0.310
0.225
0.105
0.030
0.002
Flow Condition at C:
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
Velocity Head
Floor Level at Trough
M.F.L at C
T.E.L at C
Flow Condition at B:
=41.60
=9.6
=0.860
=0.431
=52.917
=52.917+0.860
=53.777
=53.777+0.431
=54.208
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Perimeter P (m)
Hydraulic radius R
R2/3
Slope
Average Slope
Eddy Losses
Frictional Losses
Total Losses
T.E.L at C
T.E.L at B
M.F.L at B
Bed level at B
Difference
Assumed Depth is adequate
=41.60
=9.6
=1.375
=12.6113
=0.595
=0.0180
=11.72
=1.0713
=1.047
=1 in 9566
=1 in 323
=0.0826
=0.0186
=0.1012
=54.208
=54.208+0.1012
=54.3092
=54.3092-0.0180
=54.2912
=52.917
=1.3742 < 1.375 m
Flow Condition at A:
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Eddy Losses
T.E.L at B
T.E.L at A
M.F.L at A
Bed Level at A
Difference
Therefore assumed depth is adequate.
=41.60
=9.6
=1.380
=15.2766
=0.4909
=0.0123
=0.0011
=54.3092
=54.3092+0.0011
=54.3103
=54.3013-0.0123
=54.2980
=52.9180
=1.380 ~1.380
=41.60
=9.6
Flow Condition at E:
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Perimeter P (m)
Hydraulic radius R
R2/3
Slope
Average Slope
Eddy Losses
Frictional Losses
Total Losses
T.E.L at D|
T.E.L at E
M.F.L at B
Bed level at B
Difference
Assumed Depth is adequate
=41.60
=9.6
=1.397
=12.817
=0.5852
=0.0175
=11.8158
=1.0847
=1.0057
=1 in 10045
=1 in 904
=0.0366
=0.01
=0.0466
=52.961
=52.961-0.0466
=52.914
=52.914-0.0175
=52.896
=51.560
=1.396 < 1.377 m
Flow Condition at F:
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Eddy Losses
Frictional Losses
Total Losses
T.E.L at D|
T.E.L at E
M.F.L at B
Bed level at B
=41.60
=9.6
=1.401
=15.5532
=0.4522
=0.012
=0.0011
=0.0000
=0.0011
=52.914
=52.914-0.0011
=52.9130
=52.9130-0.0120
=52.9010
=51.500
Difference
Assumed Depth is adequate
=1.401< 1.401 m
BEDLEV
DEPTH OF
VELOCITY
ON
EL
FLOW
(m/s)
T.E.L
54.31
M.F.L
52.917
1.380
0.4909
03
54.30
54.2980
52.917
1.375
0.5947
92
54.20
54.2912
52.917
0.860
2.9070
80
54.08
53.7770
52.793
0.860
2.9070
35
52.96
53.6525
D|
51.500
1.260
1.9841
07
52.91
52.7600
51.500
1.397
0.5852
41
52.91
52.8966
51.500
1.401
0.4822
30
52.9011
AT POINT A
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
=41.60
=9.6
=3.3
=48.015
=0.866
=0.038
=52.230+
T.E.L at A
0.038
=52.268
AT POINT B
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Perimeter P (m)
Hydraulic radius R
R2/3
Slope
Eddy Losses
T.E.L at A
T.E.L at B
F.S.L at B
Bed Level at B
Difference (m)
Hence assumed depth is adequate
=41.60
=9.6
=3.292
=42.592
=0.9767
=0.0486
=33.038
=1.2892
=1.1845
=1 in 4539
=0.012
=52.268
=52.268+0.002
=52.270
=52.270-0.0486
=52.225
=48.930
=3.291 <3.292
AT POINT C
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Perimeter P (m)
Hydraulic radius R
R2/3
Slope
Average Slope
Frictional losses
Total losses
T.E.L at B
T.E.L at C
F.S.L at C
Bed Level at B
=41.60
=9.6
=3.293
=42.6098
=0.9763
=0.049
=33.045
=1.2894
=1.1847
=1 in 4545
=1 in 4592
=0.001
=0.001
=52.271
=52.271+0.001
=52.272
=52.272-0.049
=52.223
=48.930
Difference (m)
Hence assumed depth is adequate
=3.293 ~ 3.293
AT POINT D
DISCHARGE(m3/s)
WIDTH(m)
DEPTH(m)
AREA(m2)
VELOCITY(m/s)
VELOCITY HEAD(m)
Eddy Losses
Frictional losses
Total losses
T.E.L at C
T.E.L at D
=41.60
=9.6
=3.307
=48.152
=0.8639
=0.0380
=0.0021
=0.0000
=0.0021
=52.272
=52.271+0.0021
=52.2741
=52.2741-0.038
=52.2361
=48.930
F.S.L at D
Bed Level at D
Difference (m)
Hence assumed depth is adequate
=3.3061 ~ 3.307
SECTI
BED
DEP
VELOCITY
F.S.L
T.E.L
ON
A
B
LEVEL
48.960
48.960
TH
3.3
3.29
HEAD
0.038
0.049
52.2235
52.2250
52.2680
52.2700
48.960
2
3.29
0.049
52.2234
52.2720
48.960
3
3.30
0.038
52.2361
52.2741
size of trough
Determination of critical depth and critical slope
Assumed base width=b(m)
Discharge calculated=Q(m3/s)
Discharge per unit width=q(m2/s)
Acceleration due to gravity=g(m2/s)
Critical depth=(q2/g)(m)
Depth of trough=d(m)
Area of trough(m2)
Haunches base(m)
haunches height(m)
no of haunches
total haunch area(m2)
net area(m2)
=3
=7.5
=2.5
=9.8
=0.860
=0.860
=2.58
=0.15
=0.15
=2
=0.0225
=2.6025
velocity(m2/s)
check for velocity
velocity head(m)
perimeter(m)
hydraulic radius,R(m)
R2/3
slope
=2.907
it is safe
=0.431
=4.72
=0.547
=0.669
=1 in 163
Size of trough
critical depth
free board
Assumed thickness of slab
0.862
0.3
0.2
Load calculations
inner width of trough
inner depth of trough
thickness of trough
outer width of trough
outer depth
wearing coat thickness
self weight of slabs
weight of wearing coat
self weight of haunches
weight of water
effective span of trough
the s.p of trough is designed as frame with over hang on either
3
1.162
0.25
3.5
1.737
0.075
625
180
56.25
1500
3.25
side at
'B'and'C'
fixed moment t-m
moment at BC t-m
INERTIA
0.7875
2.079
1
JOINT
B
C
MEMBER
BA
BC
CB
CD
RELATIVE STIFFNESS
0
I/3.25
I/3.25
0
SUM
I/3.25
DF
0
1
1
0
I/325
=2331 Kg-m
Point of contraflexure
X=
MAX +VE BM=
MAX -VE BM=
3.03
2.331
-0.7875
or
0.22
1840
70
13.333
K
J
Q
effective depth cm
over all depth cm
Assumed cover cm
effective depth provided cm
dia of bars cm
0.331
0.889
10.299
15.096
25
12
21.9
12
it is ok
2
6.51
17.37
7.54
safe design
half of bars are cranked at support from the face support
0.60
135052
3.8383
62.04
49.28
Hence it is adequate
2.198
25
3.77
(As per is code 456-
Design of pier
1.3000
0.0750
0.3000
0.2000
2.7550
0.34301.0000
0.5000
2.0000
0.5000
2.0000
1.0000
0.5000
3.0000
5.0000
Plan of Pier
43.33
42.03
41.755
41.455
39.343
39
38.5
8.9
Width of slab
Thickness of slab
0.2
2.5
0.075
1.375
0.25
Base of haunch
0.075
Height of haunch
0.075
Length of pier
Width of pier
2.455
0.3
1.3
2.5
t/m3
2.4
t/m3
t/m3
0.5
Length of foundation
Width of foundation
Thickness of foundation
0.5
2.25
Scour depth
0.343
13.35
4.005
15.296
Weight of haunches
0.125
2.25
Weight of water
28.925
TOTAL LOAD
64.952
21.65
20.622
19.33
84.285
Items
91.285
Bottom
of
the Bottom
Foundation
Pier
Foundation
3.555
0
0.1365
0.1365
3.306
0
3.306
4.431
0
4.431
0.1365
2.61
2.7465
0
0
3.306
4.431
0
4.431
3.088
84.285
3.5
m2
I
xx
0.2708
m4
xx
0.5416
m4
I
yy
3.6458
m4
Zyy
2.1875
m4
of
P
P
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
25.4931
t/m2
22.6698
t/m2
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
22.6698
t/m2
11.82561
t/m2
10.7802
t/m2
36.3373
t/m2
11.8256
t/m2
37.3828
t/m2
10.7802
t/m2
10
m2
Zxx
3.333
m3
Zyy
8.3333
m3
91.2851
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
9.551
t/m2
8.7019
t/m2
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
8.7019
t/m2
7.7828
t/m2
7.469
t/m2
10.4741
t/m2
7.7828
t/m2
10.7873
t/m2
7.4696
t/m2
13.35
4.005
15.296
Weight of haunches
0.125
2.25
TOTAL LOAD
35.828
11.942
20.622
19.33
55.1611 t
12.0295
67.1906
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
17.1719
t/m2
14.3486
t/m2
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
14.3486
t/m2
9.6078
t/m2
8.5623
t/m2
21.9128
t/m2
9.6078
t/m2
22.9582
t/m2
8.5623
t/m2
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
7.1456
t/m2
6.2924
t/m2
(p/A)+(Mxx/Zxx)+(Myy/Zyy)
6.2924
t/m2
8.0647
t/m2
5.3733
t/m2
5.3733
t/m2
5.0601
t/m2
8.3779
t/m2
5.0601
t/m2
30
cm
100
cm
Grade of concrete
15
N/mm2
The purpose of bed block is to distribute the load from the bearings to the piers and abutments.
The bed blocks of 30 cm thick in R.C.C M15 grade are proposed. There are no specific design
features available for bed blocks
As per IRC Bridge code 310.10 of section III the cap shall be reinforced with 2% steel
distributed equally at top and bottom
2 % of steel
60
cm2
Main reinforcement
30
cm2
Diameter of bars
1.6
cm
16
Hence provide 16 mm diameter bars with 8 nos on each face i.e., at top and bottom
Remaining 50% steel is to be provided as two legged vertical stirrups
a) For a length of L/4 from either side provide 16 mm diameter rods at 125 mm c/c
spacing
b) In the central portion provide 16 mm diameter at 250 mm c/c spacing
c) The clear cover adopted is 40 mm
spacing
13.4
cm
W10
W5
W1
W3
1.00
W11
=
=
=
=
=
=
R=
=
=
1
1.6
2.09
1.30 0.5
2.2
1.3
2.5
0.302.4
0.3
m
m
m
m
m
m
t/m3
t/m3
M
=
=
=
=
=
=
1.515
0.3
0.275 A
0.3
2.1
0.3 0.5
1
M
M
M
t/m3
M
t/m3
W2
0.3
0.3
2.20
Stresses on Concrete:
ABUTMENT
Load Particulars
Magnitude
Lever
Momen
Arm
V
H
R = Reaction due to dead load + Water 10.2837 -
0.55
5.656017
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
wt
W1
W2
W3
W4
W5
W6
W7
W10
PV
PH
1.227349
0.8
0.2
0.8
1.4
1.05
1.45
1.5
1.2
1.6
0.863333
0.6
0.10908
2.9088
0.76356
0.3465
0.525263
0.715838
1.248
0.56359
1.059611
1.3585
3
1.045
1.419633
12
P1
0.75
0.5454
3.636
0.5454
0.33
0.36225
0.47723
1.04
0.35224
-
13
P2
1.092025 0.696666
0.760777
7
Total
Resultant of forces R
= M / V
= 0.556
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.224
emax
= 0.267
18.3222
m
m
m
= 0.244
(V/B)*(1+6E/B)
= 21.949 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
0.954 t/m2
V/ H
3.847
> 1.
10.19663
Stresses on Soil:
Load Particulars
Magnitude
No
1
't'
V
R = Reaction due to dead load & Water 10.2837 -
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
wt
W1
W2
W3
W4
W5
W6
W7
W8
W9
W10
W11
PV
PH
P1
P2
0.75
0.5454
3.636
0.5454
0.33
0.36225
0.47723
1.3167
0.39
1.04
2.64
0.54094
-
Total
22.8576
Lever
Mome
Arm
nt
0.85
8.741117
1.1
0.5
1.1
1.7
1.35
1.75
1.8
2.05
2.05
1.5
1.1
2.2
1.036
1.295
0.863333
0.825
0.2727
3.9996
0.92718
0.4455
0.633938
0.859005
2.699235
0.7995
1.56
2.904
1.190071
1.952696
2.180133
1.447832
1.884842
1.6835
1.677025
3
20.27618
Resultant of forces R
= M / V
= 0.887 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.213 m
emax
= 0.367
m
= 0.213
= (V/B)*(1+6E/B)
= 16.423 t/m2
= (V/B)*(1-6E/B)
=
4.356 t/m2
V/ H
3.050 > 1.
0.6
0.3
3.83
W3
W4
W1
W2
W5
0.50
B
2.45
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.6
1.25
0.3
0.3
0.5
2.45
2.1
2.4
3.83
m
M
m
m
m
m
t/m3
t/m3
m
Stresses on Concrete:
Load Particulars
Magnitude
Lever
Momen
Arm
1
2
3
4
5
W1
W2
W3
PV
PH
Total
Resultant of forces R
= M / V
Eccentricity
= (B/2)-R
emax
V
5.5152
5.745
5.026875
1.1829
17.46998
= 0.587 m
0.3
1.0166667
1.4333333
1.85
1.609
1.65456
5.84075
7.205188
2.188365
6.631763
10.2571
= 0.338 m
= 0.308
H
4.121668
m
= 0.338
(V/B)*(1+6E/B)
= 19.788 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
-0.902 t/m2
V/ H
0.547< 1.5
Stresses on Soil:
Load Particulars
Magnitude
o
V
Lever
Mome
Arm
nt
1
2
W1
W2
5.5152
5.745
0.6
3.30912
1.316666 7.56425
W3
5.02687
7
1.733333 8.71325
W4
5
2.4129
3
2.3
5.54967
5
6
W5
PV
2.94
1.51191
1.225
2.45
3.6015
3.70418
1.819
3
9.58261
1
7
PH
5.26806
6
total
20.7389
2
22.8593
Resultant of forces R
= M / V
= 1.102 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.123 m
emax
= 0.408
m
= 0.123
(V/B)*(1+6E/B)
= 11.008 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
5.992 t/m2
V/ H
1.386< 1.5
0.6
0.3
3.41
W3
W4
W1
W2
W5
0.50
B
1.15
2.30
WING WALL
Width of Rectangular portion
Width of Triangular portion
Width of Heel slab
Width of toe slab
Thickness of Foundation
Width of Foundation
Unit Wt of soil
Unit Wt of plain concrete
Height of wing wall
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.6
1.15
0.3
0.3
0.5
2.35
2.1
2.4
3.41
m
m
m
m
m
m
t/m3
t/m3
m
Stresses on Concrete:
Load Particulars
Magnitude
o
V
Lever
Momen
Arm
1
2
3
4
5
W1
W2
W3
PV
PH
Total
Resultant of forces R
= M / V
4.9104
4.7058
4.117575
0.93769
14.67146
= 0.592 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.283 m
emax
= 0.150
3.267264
0.3
0.9833333
1.3666667
1.75
1.432
1.47312
4.62737
5.627353
1.640957
4.678721
8.690079
m
= 0.283
(V/B)*(1+6E/B)
= 16.511 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
0.257 t/m2
V/ H
0.857< 1.5
Stresses on Soil:
Sl.N
Magnitude
o
1
2
W1
W2
V
4.9104
4.7058
H
-
Lever
Mome
Arm
nt
0.6
1.283333
2.94624
6.86262
W3
4.11757
1.666666
6.86262
W4
W5
PV
5
2.1483
2.82
1.23283
7
2.2
1.175
2.35
5
4.72626
3.3135
2.89715
4
5
6
7
PH
2
-
4.2956
1.642
6
7.05345
5
Total
19.9349
8
20.5549
Resultant of forces R
= M / V
= 1.031 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.144 m
emax
= 0.392
m
= 0.144
(V/B)*(1+6E/B)
= 11.6 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
5.365 t/m2
V/ H
1.914>1.5
0.60
0.67
0.30
W4
3.83
W2
W5
W3
W1
0.48
W6
0.5
2.35
U/s RETURN
Width of Rectangular portion
Width of Triangular portion toe
width of triangular portion heel
Width of Heel slab
Width of toe slab
Thickness of Foundation
Width of Foundation
Unit Wt of soil
Unit Wt of plain concrete
Height of return wall
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.6
0.48
0.67
0.3
0.3
0.5
2.35
2.1
2.4
3.83
M
M
M
M
M
m
m
t/m3
t/m3
m
Stresses on Concrete:
Load Particulars
Magnitude
W1
V
2.20608
No
1
H
-
Lever
Mome
Arm
nt
0.32
0.70594
W2
5.5152
0.78
6
4.30185
W3
3.07932
1.303333
6
4.01338
W4
2.69440
3
1.526666
4.11345
PV
5
1.1829
7
1.75
8
2.07007
1.609
5
6.63176
5
6
PH
4.12166
Total
14.6779
3
8.57295
Resultant of forces R
= M / V
= 0.584 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.291 m
emax
= 0.292
m
= 0.291
(V/B)*(1+6E/B)
= 16.750 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
0.024 t/m2
V/ H
0.293< 1.5
Stresses on Soil:
Load Particulars
Magnitude
Lever
Mome
Arm
nt
1
2
W1
W2
2.20608
5.5152
0.62
1.08
1.36777
5.95641
W3
3.07932
1.603333
6
4.93717
6
4.92178
W4
2.69440
3
1.826666
5
6
7
W5
W6
PV
5
2.4129
2.82
1.51191
7
2.2
1.175
2.35
5.30838
3.3135
3.55299
PH
1
-
1.819
2
9.58261
Total
20.2398
5.26806
6
Resultant of forces R
= M / V
= 0.997 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.198 m
emax
= 0.392
m
= 0.198
(V/B)*(1+6E/B)
= 12.963 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
4.262 t/m2
V/ H
1.064< 1.5
2
19.7754
0.60
0.53
0.30
W4
3.41
W2
W5
W3
W1
0.43
W6
0.5
2.16
D/s RETURN
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.6
0.43
0.53
0.3
0.3
0.5
2.16
2.1
2.4
3.41
m
m
m
m
m
m
m
t/m3
t/m3
m
Stresses on Concrete:
Load Particulars
Magnitude
Lever
Momen
Arm
1
2
3
4
5
6
V
1.75956
4.9104
2.16876
1.897665
0.93769
11.67407
W1
W2
W3
W4
PV
PH
Total
Resultant of forces R
= M / V
= 0.524 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.256 m
emax
= 0.260
H
3.267264
0.2866667
0.73
1.2066667
1.3833333
1.56
1.432
0.504407
3.584592
2.61697
2.625103
1.462796
4.678721
6.115148
m
= 0.256
(V/B)*(1+6E/B)
= 14.858 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
0.108 t/m2
V/ H
1.166< 1.5
Stresses on Soil:
Load Particulars
Magnitude
Lever
Mome
Arm
nt
W1
V
1.75956
H
-
0.586666
1.03227
W2
4.9104
7
1.03
5
5.05771
2
3
4
W3
2.16876
1.506666
3.26759
7
1.683333
8
3.19440
3
4.31808
W4
1.89766
W5
5
2.1483
3
2.01
6
7
W6
PV
2.592
1.23283
1.08
2.16
3
2.79936
2.66291
PH
2
-
1.642
8
7.05345
Total
16.7095
8
15.2788
4.2956
5
Resultant of forces R
= M / V
= 0.914 m
Eccentricity
= (B/2)-R
= 0.166 m
emax
= 0.36
m
= 0.166
(V/B)*(1+6E/B)
= 11.296 t/m2
Minimum compressive stress Pmin
Factor of safety against sliding
= (V/B)*(1-6E/B)
=
4.176 t/m2
V/ H
1.166< 1.5
CHAPTER 6
SUMMARY
s
For the purpose of storage and conveyance of water for irrigation various
structures have been involved.
Super passage is one such type of Cross-Drainage structure which involves drain
carried over a canal. In the present project, various situations that results in
construction of a super passage have been studied. The design of the entire
structure involving the flow calculations and stress calculations have been studied.