Professional Documents
Culture Documents
PAGE 1
PAGE 2
PAGE 3
SUMMARY OF RESULTS
PAGE 5
ROOF DESIGN
PAGE 8
PAGE 13
BOTTOM DESIGN
PAGE 22
SEISMIC CALCULATIONS
PAGE 27
PAGE 34
PAGE 40
PAGE 41
Page 2 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
ETANK SETTINGS SUMMARY
To Change These ETank Settings, Go To Tools->Options, Behavior Tab.
---------------------------------------------------------------------No 650 Appendix F Calcs when Tank P = 0 -> Default : False
-> This Tank : False
Show MAWP / MAWV Calcs
: True
Enforce API Minimum thicknesses
: True
Enforce API Maximum Roof thickness
: True
Enforce Minimum Self Supp. Cone Pitch (2 in 12) : True
Force Non-Annular Btm. to Meet API-650 5.5.1
: False
Set t.actual to t.required Values
: False
Maximum 650 App. S or App. M Multiplier is 1
: True
Enforce API Maximum Nozzle Sizes
: True
Max. Self Supported Roof thickness
: 0.5 in.
Max. Tank Corr. Allowance
: 0.5 in.
External pressure calcs subtract C.A. per V.5
: False
Use Gauge Material for min thicknesses
: False
Enforce API Minimum Live Load
: True
Enforce API Minimum Anchor Chair Design Load
= Bolt Yield Load
: True
Page 3 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
SUMMARY OF DESIGN DATA and REMARKS
Job
Date of Calcs.
Mfg. or Insp. Date
Designer
Project
Tag Number
Plant
Plant Location
Site
Design Basis
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Quote Rekadaya-700 KL
4/29/2015 , 11:40 AM
4/11/2015
Widi
Gorontalo Peaker
01
01
Area Tank
Gorontalo
API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009
Page 4 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
Basic Wind Velocity = 100 mph
Wind Importance Factor = 1
Using Seismic Method: API-650 11th Ed. - ASCE7 Mapped (Ss & S1)
Seismic Use Group: III
Site Class: D
T_L = 12 sec
Ss = 150 %g
S1 = 50 %g
S0 = 60 %g
Av = 0 %g
Q = 1
Importance Factor = 1.5
DESIGN NOTES
NOTE 1 : Tank is not subject to API-650 Appendix F.7
Page 5 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
SUMMARY OF RESULTS
Shell Material Summary (Bottom is 1)
-----------------------------------------------------------------------Shell Width Material
Sd
St Weight
CA
#
(ft)
(psi) (psi)
(lbf)
(in)
-----------------------------------------------------------------------6
5.43 A-36
23,200 24,900
6,825 0.118
5
6
A-36
23,200 24,900
7,541 0.118
4
6
A-36
23,200 24,900
7,541 0.118
3
6
A-36
23,200 24,900
7,541 0.118
2
6
A-36
23,200 24,900
7,541 0.118
1
6
A-36
23,200 24,900
7,541 0.118
-----------------------------------------------------------------------Total Weight
44,530
Shell API 650 Summary (Bottom is 1)
---------------------------------------------------------------------Shell
t.design
t.test t.external t.seismic t.required t.actual
#
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
---------------------------------------------------------------------6
0.1362
0.017
N.A.
0.1476
0.1875
0.315
5
0.1608
0.0399
N.A.
0.1768
0.1875
0.315
4
0.1855
0.0629
N.A.
0.2034
0.2034
0.315
3
0.2101
0.0859
N.A.
0.2265
0.2265
0.315
2
0.2348
0.1088
N.A.
0.2474
0.2474
0.315
1
0.2594
0.1318
N.A.
0.2682
0.2682
0.315
---------------------------------------------------------------------Structurally Supported Conical Roof
Plate Material = A-36,
Struct. Material = A-36
t.required = 0.3055 in.
t.actual = 0.315 in.
Roof Joint Efficiency = 0.7
Plate Weight = 9,802 lbf
Rafters:
14 Rafters at Rad. 15.58
Rafters Weight = 227 lbf
Girders:
Girders Weight = 0 lbf
Columns:
1
Column at Center:
Columns Weight = 0 lbf
Page 6 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
Bottom Type: Flat Bottom: Annular
Bottom Floor Material = A-36
t.required = 0.354 in.
t.actual = 0.3937 in.
Bottom Joint Efficiency = 0.85
Annular Bottom Plate Material : A-36
Minimum Annular Ring Thickness = 0.354 in.
t_Annular_Ring = 0.3937 in.
Minimum Annular Ring Width = 24 in.
W_Annular_Ring = 53 in.
Total Weight of Bottom = 12,511 lbf
ANCHOR BOLTS:
Page 7 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
SUPPORTED CONICAL ROOF (from Brownell & Young)
Roof Plate Material: A-36,
R = 15.58 ft
pt = 0.75 in/ft (Cone Roof Pitch)
Theta = ATAN(pt/12) = ATAN(0.0625) = 3.5763 degrees
Ap_Vert =
=
=
=
(API-650 Table
5-2b)
(API-650 Table
5-2b)
Page 8 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
U = Unbalanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1u,e.2u)
= 32.851 lbf/ft^2
Lr_1 = MAX(T,U) = 32.851 lbf/ft^2
P = Max. Design Load = Lr_1
= 32.851 lbf/ft^2
= 0.2281 PSI
l =
=
=
=
MINIMUM # OF RAFTERS
< FOR OUTER SHELL RING >
l = 84 in. since calculated l > 84 in. (7 ft)
N_min = 2*PI*R/l = 2*PI*(15.58)(12)/84 = 13.98
N_min = 14
Actual # of Rafters = 14
Minimum roof thickness based on actual rafter spacing
l = 83.91 in.
t-Calc = l/SQRT(1.5*Fy/p) + CA
= 83.91/SQRT(1.5*36,000/0.2281) + 0.118
= 0.2905 in.
NOTE: Governs for roof plate thickness.
RLoad_Max = Maximum Roof Load based on actual rafter spacing
RLoad_Max = 216(Fy)/(l/(t - ca))^2
= 216(36,000)/(83.91/(0.315 - 0.118))^2
= 57.15 lb/ft^2
Let Max_T1 = RLoad_Max
P_ext_1 (Vacuum limited by actual rafter spacing)
= -[Max_T1 - DL - 0.4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[57.15 - 12.8505 - 0.4 * Max(0,20)]/144
= -0.2521 PSI or -6.99 IN. H2O
Pa_rafter_1 = P_ext_1
= -0.2521 PSI or -6.99 IN H2O.
t.required = MAX(t-Calc, 0.1875 + 0.118)
= MAX(0.2905,0.3055)
= 0.3055 in.
Page 9 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
RAFTER DESIGN
Maximum Rafter Span = 15.58 ft
Average Rafter Spacing on Shell = 6.934 ft
Average Plate Width = (6.934)/2 = 3.467 ft
Mmax = Maximum Bending Moment
Mmax = wl^2/8
where, w = (0.2281)(3.467)*12 + 1.043/12 = 9.58 lbf/in
l = (15.58)(12) = 186.96 in.
Mmax = (9.58)(186.96)^2/8 = 41857. in-lbf
Z req'd = Mmax/23,200 = 41857./23,200 = 1.8 in^3
Actual Z = 5.22 in^3 using UNP 150 x 75 x6.5
W_Max (Max. stress allowed for each rafter in ring 1)
= Z * Sd * 8 / l^2
= 5.22 * 23,200 * 8 / 186.96^2
= 27.7173 lbf/in.
Max_P (Max. Load allowed for each rafter in ring 1)
= (W_Max - W_Rafter/12)/(Average Plate Width*12)
= (27.7173 - 1.043/12)/(3.467*12)
= 0.6641 PSI
Let Max_T1 = Max_P * 144
P_ext_2 (Vacuum limited by Rafter Type)
= -[Max_T1 - DL - 0.4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[95.6304 - 12.8505 - 0.4 * Max(0,20)]/144
= -0.5193 PSI or -14.39 IN. H2O
Pa2_rafter_1 = P_ext_2
(limited by Rafter Type)
Page 10 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
COLUMN DESIGN
* * * NOTE * * *
NO COLUMN DESIGN CALCS PEFORMED BECAUSE COLUMN TYPE NOT SELECTED.
Roof_Area = 36*PI*OD^2/COS(Theta)
= 36*PI*(31.16)^2/COS()
= 110,026 in^2
ROOF WEIGHT
Weight of Roof Plates
= (density)(t)(PI/4)(12*OD - t)^2/COS(Theta)
= (0.2833)(0.315)(PI/4)(373.92 - 0.315)^2/COS(3.5763)
= 9,802 lbf
(New)
= 6,130 lbf
(Corroded)
Weight of Roof Plates supported by shell
= 9,802 lbf
(New)
= 6,130 lbf
(Corroded)
Weight of Rafters = 227 lbf
(New)
Weight of Girders = 0 lbf
(New)
Weight of Columns = 0 lbf
(New)
Total Weight of Roof = 10,029 lbf
= 6,357 lbf
(New)
(Corroded)
Page 11 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
A =
=
=
=
NOTE: This flat bottom tank is assumed supported by the bottom plate.
If tank not supported by a flat bottom, then uplift calculations
will be N.A., and for reference only.
For flat bottom tank with structural roof,
Net_Uplift = Uplift due to design pressure less
Corroded weight of shell and corroded roof weight.
= P * PI / 4 * D ^ 2 * 144
- Corr. shell - [Corr. roof weight
= 0 * 3.1416 / 4 * 970.9456 * 144
- 27,860 - [6,130 + 227 + 0 + 0]
= -34,217 lbf
+ Structural weight]
[OD^2(P - 8*t)]/[0.962*36,000*TAN(Theta)]
[31.16^2(0.0313 - 8*0.315)]/[0.962*36,000*0.0625]
-0.74 in^2
0 in^2 (since can't be negative)
Page 12 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
P_max_internal = MIN(P_F51, P_Std)
= MIN(10.62, 69.28)
= 0.3832 PSI or 10.62 IN. H2O
P_max_external = -0.2521 PSI or -6.99 IN. H2O
Page 13 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:55 AM
SHELL COURSE DESIGN
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 35.43 + 2.31*0/1 = 35.43ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(35.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.2594 in.
hMax_1 = E*Sd*(t_1 - CA_1)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_1 = (hMax_1 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 35.43) * 0.433 * 1
= 5.8548 PSI
Pmax_int_shell = Pmax_1
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 35.43 + 2.31*0/1 = 35.43ft
t.test = 2.6*31.16*(35.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.1318 in.
Course # 2
Material: A-36;
Width = 6 ft.
Corrosion Allow. = 0.118 in.
Joint Efficiency = 0.85
Page 14 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23,200 PSI
St = 24,900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 29.43 + 2.31*0/1 = 29.43ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(29.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.2348 in.
hMax_2 = E*Sd*(t_2 - CA_2)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_2 = (hMax_2 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 29.43) * 0.433 * 1
= 8.4528 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_2)
= Min(5.8548, 8.4528)
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 29.43 + 2.31*0/1 = 29.43ft
t.test = 2.6*31.16*(29.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.1088 in.
Course # 3
Material: A-36;
Width = 6 ft.
Corrosion Allow. = 0.118 in.
Joint Efficiency = 0.85
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23,200 PSI
St = 24,900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 23.43 + 2.31*0/1 = 23.43ft
Page 15 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(23.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.2101 in.
hMax_3 = E*Sd*(t_3 - CA_3)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_3 = (hMax_3 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 23.43) * 0.433 * 1
= 11.0508 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_3)
= Min(5.8548, 11.0508)
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 23.43 + 2.31*0/1 = 23.43ft
t.test = 2.6*31.16*(23.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.0859 in.
Course # 4
Material: A-36;
Width = 6 ft.
Corrosion Allow. = 0.118 in.
Joint Efficiency = 0.85
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23,200 PSI
St = 24,900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 17.43 + 2.31*0/1 = 17.43ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(17.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.1855 in.
hMax_4 = E*Sd*(t_4 - CA_4)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_4 = (hMax_4 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 17.43) * 0.433 * 1
= 13.6488 PSI
Page 16 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_4)
= Min(5.8548, 13.6488)
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 17.43 + 2.31*0/1 = 17.43ft
t.test = 2.6*31.16*(17.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.0629 in.
Course # 5
Material: A-36;
Width = 6 ft.
Corrosion Allow. = 0.118 in.
Joint Efficiency = 0.85
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23,200 PSI
St = 24,900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 11.43 + 2.31*0/1 = 11.43ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(11.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.1608 in.
hMax_5 = E*Sd*(t_5 - CA_5)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_5 = (hMax_5 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 11.43) * 0.433 * 1
= 16.2468 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_5)
= Min(5.8548, 16.2468)
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 11.43 + 2.31*0/1 = 11.43ft
Page 17 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
t.test = 2.6*31.16*(11.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.0399 in.
Course # 6
Material: A-36;
Width = 5.43 ft.
Corrosion Allow. = 0.118 in.
Joint Efficiency = 0.85
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23,200 PSI
St = 24,900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 1 (per API-650)
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 5.43 + 2.31*0/1 = 5.43ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2.6*31.16*(5.43 - 1)*1/(23,200*0.85) + 0.118
= 0.1362 in.
hMax_6 = E*Sd*(t_6 - CA_6)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.85*23,200*(0.315 - 0.118) / (2.6 * 31.16 * 1) + 1
= 48.9515 ft.
Pmax_6 = (hMax_6 - H) * 0.433 * G
= (48.9515 - 5.43) * 0.433 * 1
= 18.8448 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_6)
= Min(5.8548, 18.8448)
Pmax_int_shell = 5.8548 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 5.43 + 2.31*0/1 = 5.43ft
t.test = 2.6*31.16*(5.43 - 1)/(24,900*0.85) = 0.017 in.
Wtr
Page 18 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Wtr(1) = 6*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 6 ft
Wtr(2) = 6*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 6 ft
Wtr(3) = 6*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 6 ft
Wtr(4) = 6*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 6 ft
Wtr(5) = 6*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 6 ft
Wtr(6) = 5.4038*[ 0.315/0.315 ]^2.5 = 5.4037 ft
Hts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 35.4037 ft
Page 19 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
SHELL COURSE #1 SUMMARY
------------------------------------------t.seismic governs.
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*6*0.315
7,541 lbf
(New)
4,718 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*6*0.315
7,541 lbf
(New)
4,718 lbf
(Corroded)
Page 20 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Weight =
=
=
=
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*6*0.315
7,541 lbf
(New)
4,718 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*6*0.315
7,541 lbf
(New)
4,718 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*6*0.315
7,541 lbf
(New)
4,718 lbf
(Corroded)
Page 21 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0.1875 in.
t.actual = 0.315 in.
Weight =
=
=
=
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0.2833*PI*[(12*31.16)-0.315]*12*5.43*0.315
6,825 lbf
(New)
4,270 lbf
(Corroded)
Page 22 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
FLAT BOTTOM: ANNULAR PLATE DESIGN
Bottom Plate Material : A-36
Annular Bottom Plate Material :
A-36
Sd =
=
=
=
Page 23 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
W_Annular_Ring = Actual Annular Ring Width
= 53 in.
<Annular Bottom Plates> (per API-650 Section 5.5.2),
W_int = Minimum Annular Ring Width
(from Shell ID to Any Lap-Welded Joint)
(t_Min_Annular_Ring exclusive of corrosion)
= 390*t_Min_Annular_Ring/SQRT(H*G)
= 390(0.236)/SQRT(35.43*1)
= 15.46 in.
W_int = 24 in.
< FLAT BOTTOM: ANNULAR SUMMARY >
Bottom Plate Material :
t.required = 0.354 in.
t.actual = 0.3937 in.
A-36
Page 24 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
NET UPLIFT DUE TO INTERNAL PRESSURE
(See roof report for calculations)
Net_Uplift = -34,217 lbf
Anchorage NOT required for internal pressure.
WIND MOMENT (Per API-650 SECTION 5.11)
vs = Wind Velocity = 100 mph
vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (100/120)^2 = 0.6944
Wind_Uplift = Iw * 30 * vf
= 1 * 30 * 0.6944
= 20.8333 lbf/ft^2
API-650 5.2.1.k Uplift Check
P_F41 = WCtoPSI(0.962*Fy*A*TAN(Theta)/D^2 + 8*t_h)
P_F41 = WCtoPSI(0.962*36,000*4.059*0.0625/31.16^2 + 8*0.197)
= 0.3832 PSI
Limit Wind_Uplift/144+P to 1.6*P_F41
Wind_Uplift/144 + P = 0.1447 PSI
1.6*P_F41 = 0.6131 PSI
Wind_Uplift/144 + P = MIN(Wind_Uplift/144 + P, 1.6*P_F41)
Wind_Uplift/144 = MIN(Wind_Uplift/144, 1.6*P_F41 - P)
Wind_Uplift = MIN(Wind_Uplift, (1.6*P_F41 - P) * 144)
= MIN(20.8333,88.2893)
= 20.8333 lbf/ft^2
Ap_Vert =
=
=
=
Page 25 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Mw (Wind moment)
= M_roof + M_shell = 247,520 + 244,467
= 491,987 ft-lbf
W
Criteria 1
0.6*(491,987) + 0 < 529,564/1.5
Since 295,192 < 353,043, Tank is stable.
Page 26 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Criteria 2
491,987 + 0.4 * 0 < (529,564 + 1,515,397)/2
Since 491,987 < 1,022,481, Tank is stable.
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)
F_wind = vF * 18 * As
= 0.6944 * 18 * 1,104
= 13,800 lbf
F_friction = Maximum of 40% of Weight of Tank
= 0.4 * (W_Roof_Corroded + W_Shell_Corroded +
W_Btm_Corroded + RoofStruct + W_min_Liquid)
= 0.4 * (6,130 + 27,860 + 8,761 + 227 + 0)
= 17,191 lbf
No anchorage needed to resist sliding since
F_friction > F_wind
<Anchorage Requirement>
Anchorage NOT required since Criteria 1, Criteria 2, and Sliding
ARE acceptable.
Page 27 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
SEISMIC CALCULATIONS PER API-650 11TH ED., ADDENDUM 2
< Mapped ASCE7 Method >
WEIGHTS
Ws = Weight
= 45,170
Wf = Weight
= 12,511
Wr = Weight
= 11,557
SEISMIC VARIABLES
SUG = Seismic Use Group (Importance factor depends on SUG)
= III
Site Class = D
T_L = Regional Dependent Transition Period for Long Period Ground Motion
(per ASCE 7-05, Fig. 22-15)
= 12 sec.
Ss = Design Spectral Response Param. (5% damped) for Short Periods
(T=0.2 sec)(per ASCE7 Fig. 22-1)
= 1.5 Decimal %g
S1 = Design Spectral Response Param. (5% damped) for 1-Second Periods
(T=1.0 sec)(per ASCE7 Fig. 22-2)
= 0.5 Decimal %g
S0 = Design Spectral Response Param. (5% damped) for 0-Second Periods
(T=0.0 sec)
= 0.6 Decimal %g
Av = Vertical Earthquake Acceleration Coefficient
= 0 Decimal %g
Q = Scaling factor from the MCE to design level spectral accelerations
= 1
Page 28 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
LOOKUP OR OTHER VARIABLES
Fa = Acceleration-based site coefficient (at .2 sec period)(Table E-1)
= 1
Fv = Velocity-based site coefficient (at 1 sec period)(Table E-2)
= 1.5
I = Importance factor defined by Seismic Use Group
= 1.5
Ci = Coefficient for impulsive period of tank system (Fig E-1)
= 6.36
tu = Equivalent uniform thickness of tank shell
= 0.315 in.
Density = Density of tank product. SG*62.4
= 62.4 lbf/ft^3
E = Elastic modulus of tank material (bottom shell course)
= 28,799,999 PSI
Rwi = Force reduction factor for the impulsive mode using allowable
stress design methods (Table E-4)
= 4
Rwc = Force reduction factor for the convective mode using allowable
stress design methods (Table E-4)
= 2
Sds = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at short periods (T = 0.2 sec) based on ASCE7 methods.
= Q*Fa*Ss
= 1*1*1.5
= 1.5 decimal %g
Sd1 = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at 1 second based on ASCE7 methods.
= Q*Fv*S1
= 1*1.5*0.5
= 0.75 decimal %g
E.4.5 STRUCTURAL PERIOD OF VIBRATION
E.4.5.1 Impulsive Natural Period
Ti = (1/27.8)*(Ci*H)/((tu/D)^0.5)*(Density^0.5/E^0.5)
= (1/27.8)*(6.36*35.43/((0.315/31.16)^0.5)*(62.4^0.5/28,799,999^0.5)
= 0.12 sec.
E.4.5.2 Convective (Sloshing) Period
Ks = 0.578/SQRT(TANH(3.68*H/D))
= 0.578/SQRT(TANH(3.68/0.879))
= 0.5781
Tc = Ks*SQRT(D)
= 0.5781*SQRT(31.16)
= 3.23 sec.
E.4.6.1 Spectral Acceleration Coefficients
Ai = Impulsive spectral acceleration parameter
= MAX(Sds*I/Rwi,0.007)
= MAX(1.5*1.5/4,0.007)
= MAX(0.5625,0.007)
= 0.5625 decimal %g
K = Coefficient to adjust spectral acceleration from 5% - 0.5% damping
= 1.5
Ac = Convective spectral acceleration parameter
= K*Sd1/Tc*I/Rwc
= 1.5*0.75/3.23*1.5/2
= 0.2612 decimal %g
Page 29 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
E.6.1.1 EFFECTIVE WEIGHT OF PRODUCT
D/H = Ratio of Tank Diameter to Design Liquid Level
= 0.879
Wp = Total Weight of Tank Contents based on S.G.
= 1,686,366 lbf
Wi = Effective Impulsive Portion of the Liquid Weight
= [1 - 0.218*D/H]*Wp
= [1 - 0.218*0.879]*1,686,366
= 1,363,221 lbf
Wc = Effective Convective (Sloshing) Portion of the Liquid Weight
= 0.23*D/H*TANH(3.67*H/D)*Wp
= 0.23*0.879*TANH(3.67/0.879)*1,686,366
= 340,772 lbf
Weff = Effective Weight Contributing to Seismic Response
= Wi + Wc
= 1,703,993 lbf
Wrs = Roof Load Acting on Shell, including 10% of Live Load
= 11,444 lbf
E.6.1 DESIGN LOADS
Vi = Design base shear due to impulsive component from effective weight
of tank and contents
= Ai*(Ws + Wr + Wf + Wi)
= 0.5625*(45,170 + 11,557 + 12,511 + 1,363,221)
= 805,758 lbf
Vc = Design base shear due to convective component of the effective
sloshing weight
= Ac*Wc
= 0.2612*340,772
= 89,016 lbf
V = Total design base shear
= SQRT(Vi^2 + Vc^2)
= SQRT(805,758^2 + 89,016^2)
= 810,660 lbf
E.6.1.2 CENTER OF ACTION for EFFECTIVE LATERAL FORCES
Xs = Height from Bottom to the Shell's Center of Gravity
= 17.715 ft
RCG = Height from Top of Shell to Roof Center of Gravity
= 0.243 ft
Xr = Height from Bottom of Shell to Roof Center of Gravity
= h + RCG
= 35.43 + 0.243
= 35.673 ft
E.6.1.2.1 CENTER OF ACTION for RINGWALL OVERTURNING MOMENT
Xi = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Impulsive Liquid Force for Ringwall Moment
= (0.5 - 0.094*D/H)*H
= (0.5 - 0.094*0.879)*35.43
= 14.79 ft
Xc = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Convective Liquid Force for Ringwall Moment
= (1-(COSH(3.67*H/D)-1)/((3.67*H/D)*SINH(3.67*H/D)))*H
= (1-(COSH(4.1752)-1)/((4.1752)*SINH(4.1752)))*35.43
= 27.2 ft
Page 30 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
E.6.1.2.2 CENTER OF ACTION for SLAB OVERTURNING MOMENT
Xis = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Impulsive Liquid Force for the Slab Moment
= [0.5 + 0.06*D/H]*H
= [0.5 + 0.06*0.879]*35.43
= 19.58 ft
Xcs = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Convective Liquid Force for the Slab Moment
= (1-(COSH(3.67*H/D)-1.937)/((3.67*H/D)*SINH(3.67*H/D)))*H
= (1-(COSH(4.1752)-1.937)/((4.1752)*SINH(4.1752)))*35.43
= 27.45 ft
E.6.1.4 Dynamic Liquid Hoop Forces
0.75 * D = 23.37
D/H = 0.879
SHELL SUMMARY
Width
Y
Ni
Nc
ft
ft lbf/in lbf/in
Shell #1
6
34.43 759.16
7.624
Shell #2
6
28.43 759.16 10.309
Shell #3
6
22.43
755.2
18.39
Shell #4
6
16.43 689.72 36.098
Shell #5
6
10.43 524.52 72.703
Shell #6
5.43
4.43
259.6 147.366
Nh
lbf
3377
2805
2233
1661
1089
518
SigT+
lbf/in
20996
18093
15170
11937
8216
4145
SigTlbf/in
13288
10385
7500
4926
2840
1114
wint =
=
=
=
Page 31 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Uplift Load due to design pressure acting at base of shell
0.4*P*144*(PI*D^2/4)/(PI*D)
0.4*0*144*(PI*31.16^2/4)/(PI*31.16)
0 lbf/ft
Page 32 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
E.6.2.4 Hoop Stresses
Shell Summary
SigT+ Sd*1.333 Fy*.9*E Allowable
Membrane
Stress
Shell #1
20996
30926. 27540.
27540.
Shell #2
18093
30926. 27540.
27540.
Shell #3
15170
30926. 27540.
27540.
Shell #4
11937
30926. 27540.
27540.
Shell #5
8216
30926. 27540.
27540.
Shell #6
4145
30926. 27540.
27540.
t-Min Shell OK
0.2682
0.2474
0.2265
0.2034
0.1768
0.1476
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Page 33 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
E.7.2 Freeboard - Sloshing
TL_sloshing = 12 sec.
I_sloshing = 1
Tc = 3.23
K = 1.5
Sd1 = 0.75
Af = K*Sd1/Tc
= 1.5*0.75/3.23
= 0.3483
Delta_s = Height of sloshing wave above max. liquid level
= 0.5*D*Af
= 0.5*31.16*0.3483
= 5.4265 ft
0.7*Delta_s = 3.7985 ft
Per Table E-7,
A freeboard equal to Delta_s is required unless one of the following
alternatives are provided:
1. Secondary containment is provided to control product spill.
2. The roof and tank shell are designed to contain sloshing liquid.
E.7.6 Sliding Resistance
mu = 0.4 Friction coefficient
V = 810,660 lbf
Vs = Resistance to sliding
= mu*(Ws + Wr + Wf + Wp)*(1 - 0.4*Av)
= 0.4*(45,170+11,557+12,511+1,686,366)*(1-0.4*0)
= 702,242 lbf
E.7.7 Local Shear Transfer
Vmax = 2*V/(PI*D)
= 2*810,660/(PI*31.16)
= 16,562 lbf/ft
Page 34 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
ANCHOR BOLT DESIGN
Bolt Material : A-193 Gr B7
Sy = 105,000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 31.16 ft
P (design pressure) = 0 INCHES H2O
Pt (test pressure per F.4.4) = P = 0 INCHES H2O
Pf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)
t_h (roof plate thickness) = 0.315 in.
Mw (Wind Moment) = 491,987 ft-lbf
Mrw (Seismic Ringwall Moment) = 12,264,530 ft-lbf
W1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. including Roof
Plate minus C.A. Acting on Shell)
W3 (Dead Load of New Shell and Any
Dead Load other than Roof
Plate Acting on Shell)
For Tank with Structural Supported Roof,
W1 = Corroded Shell + Shell Insulation
= 27,860 + 0
= 27,860 lbf
W2 = Corroded Shell + Shell Insulation + Corroded Roof Plates
Supported by Shell + Roof Dead Load Supported by Shell
= 27,860 + 0
+ 6,130 * [1 + 110,026*0.0000116/(144 * 6,130)]
= 33,990 lbf
W3 = New Shell + Shell Insulation
= 44,530 + 0
= 44,530 lbf
Uplift Case 1: Design Pressure Only
U = [(P - 8*t_h) * D^2 * 4.08] - W1
U = [(0 - 8*0.315) * 31.16^2 * 4.08] - 27,860
= -37,843 lbf
bt = U / N = -3,154 lbf
Sd = 15,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 2: Test Pressure Only
U = [(Pt - 8*t_h) * D^2 * 4.08] - W1
U = [(0 - 8*0.315) * 31.16^2 * 4.08] - 27,860
= -37,843 lbf
bt = U / N = -3,154 lbf
Sd = 20,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Page 35 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Uplift Case 3: Failure Pressure Only
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
Uplift Case 4: Wind Load Only
PWR = Wind_Uplift/5.208
= 20.8333/5.208
= 4.0003 IN. H2O
PWS = vF * 18
= 0.6944 * 18
= 12.5 lbf/ft^2
MWH = PWS*(D+t_ins/6)*H^2/2
= 12.5*(31.16+0/6)*35.43^2/2
= 244,467 ft-lbf
U = PWR * D^2 * 4.08 + [4 * MWH/D] - W2
= 4.0003*31.16^2*4.08+[4*244,467/31.16]-33,990
= 13,239 lbf
bt = U / N = 1,103 lbf
Sd = 0.8 * 105,000 = 84,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 1,103/84,000 = 0.013 in^2
Uplift Case 5: Seismic Load Only
U = [4 * Mrw / D] - W2*(1-0.4*Av)
U = [4 * 12,264,530 / 31.16] - 33,990*(1-0.4*0)
= 1,540,404 lbf
bt = U / N = 128,367 lbf
Sd = 0.8 * 105,000 = 84,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 128,367/84,000 = 1.528 in^2
Uplift Case 6: Design Pressure + Wind Load
U = [(0.4*P + PWR - 8*t_h) * D^2 * 4.08] + [4 * MWH / D] - W1
= [(0.4*0+4.0003-8*0.315)*31.16^2 * 4.08]+[4*244,467 / 31.16] - 27,860
= 9,386 lbf
bt = U / N = 782 lbf
Sd = 20,000 = 20,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 782/20,000 = 0.039 in^2
Uplift Case 7: Design Pressure + Seismic Load
U = [(0.4*P - 8*t_h)*D^2 * 4.08] + [4*Mrw/D] - W1*(1-0.4*Av)
U = [(0.4*0-8*0.315)*31.16^2*4.08]+[4*12,264,530/31.16]-27,860*(1-0.4*0)
= 1,536,551 lbf
bt = U / N = 128,046 lbf
Sd = 0.8 * 105,000 = 84,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 128,046/84,000 = 1.524 in^2
Page 36 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:56 AM
Uplift Case 8: Frangibility Pressure
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
< ANCHOR BOLT SUMMARY >
Bolt Root Area Req'd = 1.528 in^2
d = Bolt Diameter = 1.75 in.
n = Threads per inch = 5
A_s = Actual Bolt Root Area
= 0.7854 * (d - 1.3 / n)^2
= 0.7854 * (1.75 - 1.3 / 5)^2
= 1.7437 in^2
Exclusive of Corrosion,
Bolt Diameter Req'd = 1.655 in. (per ANSI B1.1)
Actual Bolt Diameter = 1.750 in.
Bolt Diameter Meets Requirements.
<ANCHORAGE REQUIREMENTS>
Seismic calculations require anchorage,
Minimum # Anchor Bolts = 10
per API-650 E.6.2.2.
Actual # Anchor Bolts = 12
Anchorage Meets Spacing Requirements.
Page 37 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:57 AM
ANCHOR CHAIR DESIGN
(from AISI 'Steel Plate Engr Data' Dec. 92, Vol. 2, Part VII)
Entered Parameters
Chair Material:
Top Plate Type:
Chair Style:
A-36
DISCRETE
VERT. TAPERED
= 8.000 in.
= 6.000 in.
= 4.850 in.
= 0.3937 in.
= 1.3050 in.
= 187.298 in.
P = 192.55 KIPS
Page 38 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:57 AM
f_min = d/2 + 0.125 = 1 in.
f = f_min = 1 in.
c_min = SQRT[P / Sd_Chair / f * (0.375 * g - 0.22 * d)]
= SQRT[192.5505 / 28.8 / 1 * (0.375 * 2.75 - 0.22 * 1.75)]
= 2.079 in.
c >= c_min = 2.079 in.
j_min =
=
=
j =
=
=
=
=
=
=
yields F5 =
=
yields F4 =
=
yields z =
=
yields F7 =
=
yields F6 =
=
yields F1 =
=
Page 39 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:57 AM
now F2 = 0.031 / SQRT(r * t)
yields F2 = 0.031 / SQRT(187.2975 * 1.305)
= 0.002
yields F3 = 0.1081 + 0.002
= 0.1101
yields S_actual_ChairHeight = 192.5505 * 2.123 / 1.305^2 * 0.1101
= 26.4312 KSI
Maximum Recommended Stress is 25 KSI for the Shell
(per API-650 E.6.2.1.2)
Sd_ChairHeight = 25 KSI
< ANCHOR CHAIR SUMMARY >
S_actual_TopPlate Meets Design Calculations
(within 105% of Sd_Chair)
S_actual_TopPlate/Sd_Chair
= 28.79/30.856 = 93.3%
S_actual_ChairHeight/Sd_ChairHeight
= 26.4312/25 = 105.7%
* * Warning * * S_actual_ChairHeight Exceeds 105% of Sd_ChairHeight
Use Anchor Chair Repad ( t = 1.000).
Page 40 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:57 AM
CAPACITIES and WEIGHTS
Maximum Capacity (to upper TL)
Design Capacity (to Max Liquid Level)
Minimum Capacity (to Min Liquid Level)
NetWorking Capacity (Design - Min.)
:
:
:
:
201,431
201,429
0
201,429
gal
gal
gal
gal
New Condition
Corroded
----------------------------------------------------------Shell
44,530 lbf
27,860 lbf
Roof
Plates
9,802 lbf
6,130 lbf
Rafters
227 lbf
227 lbf
Girders
0 lbf
0 lbf
Columns
0 lbf
0 lbf
Bottom
12,511 lbf
8,761 lbf
Stiffeners
640 lbf
640 lbf
Nozzle Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Roof Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Shell Wgt
0 lbf
0 lbf
Insulation
0 lbf
0 lbf
----------------------------------------------------------Total
67,710 lbf
43,618 lbf
Weight of Tank, Empty
Weight of Tank, Full of Product
(SG=1):
Weight of Tank, Full of Water
Net Working Weight, Full of Product
Net Working Weight, Full of Water
67,710 lbf
1,748,732 lbf
:
1,748,732 lbf
:
1,748,716 lbf
:
1,748,716 lbf
491,987 ft-lbf
15,885,241 ft-lbf
763 ft^2
88.74 lbf/ft^2
2,292 lbf/ft^2
2,292 lbf/ft^2
Page 41 of 41
PT Hydro Raya - Quote Rekadaya-700 KL
TANK REPORT: Printed - 4/29/2015 11:40:57 AM
MAWP & MAWV SUMMARY FOR Quote Rekadaya-700 KL
MAXIMUM CALCULATED INTERNAL PRESSURE
MAWP = 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O (per API-650 App. F.1.3 & F.7)
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to shell)
= 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to roof)
= 0.3832 PSI or 10.62 IN. H2O
TANK MAWP = 0.3832 PSI or 10.62 IN. H2O
MAXIMUM CALCULATED EXTERNAL PRESSURE
MAWV = -1 PSI or -27.71 IN. H2O (per API-650 V.1)
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to shell)
= -0.3617 PSI or -10.03 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to roof)
= -0.2521 PSI or -6.99 IN. H2O
MAWV = N.A. (not calculated due to columns)
TANK MAWV = -0.2521 PSI or -6.99 IN. H2O