Professional Documents
Culture Documents
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680
1
640
660
106
Pabrik2Pabrik
760
2
720
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740
127
Demand
122
152
91
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640
660
15
Pabrik2Pabrik
760
2
720
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740
127
Demand
122
152
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640 (15)
660
Pabrik2Pabrik
760
2
720
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740
127
Demand
107
152
640 (15)
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
660
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (107)
840
25
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740
127
Demand
152
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640 (15)
660
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (107)
840 (25)
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740
127
Demand
127
Table-5
GudangXGudang GudangYGudang
X
Y
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640 (15)
660
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (107)
840 (25)
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740 (127)
Demand
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640 (15)
660
106
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (107)
840 (25)
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740 (127)
127
Demand
122
152
91
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640 (15)
660
106
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (107)
840 (25)
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740 (127)
127
Demand
122
152
91
680=0+v1v1=680
Pabrik1GudangY:c12=u1+v2640=0+v2v2=640Pabrik1GudangY:c12=u1+v2
640=0+v2v2=640
Pabrik2GudangY:c22=u2+v2720=u2+640u2=720640=80Pabrik2GudangY:c
22=u2+v2720=u2+640u2=720-640=80
Pabrik2GudangZ:c23=u2+v3840=80+v3v3=84080=760Pabrik2GudangZ:c2
3=u2+v3840=80+v3v3=840-80=760
Pabrik3GudangZ:c33=u3+v3740=u3+760u3=740760=20Pabrik3GudangZ:
c33=u3+v3740=u3+760u3=740-760=-20
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pab
680 (91)
rik1
640 (15)
660
106
u1=0u1=0
Pabrik2Pab
760
rik2
720 (107)
840 (25)
132
u2=80u2=8
0
Pabrik3Pab
800
rik3
680
740 (127)
127
u3=20u3
=-20
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=760v3=760
100
Pabrik2GudangX:d21=c21
(u2+v1)=760(80+680)=0Pabrik2GudangX:d21=c21-(u2+v1)=760-(80+680)=0
Pabrik3GudangX:d31=c31(u3+v1)=800
(20+680)=140Pabrik3GudangX:d31=c31-(u3+v1)=800-(-20+680)=140
Pabrik3GudangY:d32=c32(u3+v2)=680
(20+640)=60Pabrik3GudangY:d32=c32-(u3+v2)=680-(-20+640)=60
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pab
680 (91)
rik1
640 (15)
660 [-100]
106
u1=0u1=0
Pabrik2Pab
760 [0]
rik2
720 (107)
840 (25)
132
u2=80u2=8
0
Pabrik3Pab
800 [140]
rik3
680 [60]
740 (127)
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=760v3=760
127
u3=20u3
=-20
3. Now choose the minimum negative value from all dijdij (opportunity cost)
= d13d13 = [-100]
and draw a closed path from Pabrik1GudangZPabrik1GudangZ.
Closed path
is Pabrik1GudangZPabrik1GudangYPabrik2GudangYPabrik2GudangZ
Pabrik1GudangZPabrik1GudangYPabrik2GudangYPabrik2GudangZ
Closed path and plus/minus sign allocation...
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pab
680 (91)
rik1
106
u1=0u1=0
Pabrik2Pab
760 [0]
rik2
132
u2=80u2=8
0
Pabrik3Pab
800 [140]
rik3
680 [60]
740 (127)
127
u3=20u3
=-20
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=760v3=760
4. Minimum allocated value among all negative position (-) on closed path = 15
Substract 15 from all (-) and Add it to all (+)
GudangXGudang GudangYGudang
X
Y
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (91)
1
640
660 (15)
106
Pabrik2Pabrik
760
2
720 (122)
840 (10)
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740 (127)
127
Demand
122
152
91
0=u1u1=660
Pabrik1GudangX:c11=u1+v1680=660+v1v1=680660=20Pabrik1GudangX:c
11=u1+v1680=660+v1v1=680-660=20
Pabrik2GudangZ:c23=u2+v3840=u2u2=840Pabrik2GudangZ:c23=u2+v384
0=u2u2=840
Pabrik2GudangY:c22=u2+v2720=840+v2v2=720840=120Pabrik2Gudang
Y:c22=u2+v2720=840+v2v2=720-840=-120
Pabrik3GudangZ:c33=u3+v3740=u3u3=740Pabrik3GudangZ:c33=u3+v374
0=u3u3=740
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
Pabrik1Pab
680 (91)
rik1
640
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
660 (15)
106
u1=660u1=
660
Pabrik2Pab
760
rik2
720 (122)
840 (10)
132
u2=840u2=
840
Pabrik3Pab
800
rik3
680
740 (127)
127
u3=740u3=
740
Demand
91
122
152
vjvj
v1=20v1=20
v2=120v2=120
v3=0v3=0
120)=100
Pabrik2GudangX:d21=c21
(u2+v1)=760(840+20)=100Pabrik2GudangX:d21=c21-(u2+v1)=760-
(840+20)=-100
Pabrik3GudangX:d31=c31
(u3+v1)=800(740+20)=40Pabrik3GudangX:d31=c31-(u3+v1)=800-
(740+20)=40
Pabrik3GudangY:d32=c32
(u3+v2)=680(740120)=60Pabrik3GudangY:d32=c32-(u3+v2)=680-(740-
120)=60
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pab
680 (91)
rik1
640 [100]
660 (15)
106
u1=660u1=
660
Pabrik2Pab
760 [-100]
rik2
720 (122)
840 (10)
132
u2=840u2=
840
Pabrik3Pab
800 [40]
rik3
680 [60]
740 (127)
Demand
91
122
152
vjvj
v1=20v1=20
v2=120v2=120
v3=0v3=0
127
u3=740u3=
740
3. Now choose the minimum negative value from all dijdij (opportunity cost)
= d21d21 = [-100]
and draw a closed path from Pabrik2GudangXPabrik2GudangX.
Closed path
is Pabrik2GudangXPabrik2GudangZPabrik1GudangZPabrik1GudangX
Pabrik2GudangXPabrik2GudangZPabrik1GudangZPabrik1GudangX
Closed path and plus/minus sign allocation...
GudangXGud GudangYGud
angX
angY
GudangZGu
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pab
680 (91) (-)
rik1
640 [100]
106
u1=660u1=
660
Pabrik2Pab
760 [-100] (+)
rik2
720 (122)
132
u2=840u2=
840
Pabrik3Pab
800 [40]
rik3
680 [60]
740 (127)
127
u3=740u3=
740
Demand
91
122
152
vjvj
v1=20v1=20
v2=120v2=120
v3=0v3=0
4. Minimum allocated value among all negative position (-) on closed path = 10
Substract 10 from all (-) and Add it to all (+)
GudangXGudang GudangYGudang
X
Y
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680 (81)
1
640
660 (25)
106
Pabrik2Pabrik
760 (10)
2
720 (122)
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680
740 (127)
127
Demand
122
152
91
680=0+v1v1=680
Pabrik2GudangX:c21=u2+v1760=u2+680u2=760680=80Pabrik2GudangX:c
21=u2+v1760=u2+680u2=760-680=80
Pabrik2GudangY:c22=u2+v2720=80+v2v2=72080=640Pabrik2GudangY:c2
2=u2+v2720=80+v2v2=720-80=640
Pabrik1GudangZ:c13=u1+v3660=0+v3v3=660Pabrik1GudangZ:c13=u1+v3
660=0+v3v3=660
Pabrik3GudangZ:c33=u3+v3740=u3+660u3=740660=80Pabrik3GudangZ:c
33=u3+v3740=u3+660u3=740-660=80
Pabrik1Pab
GudangXGud
angX
GudangYGud
angY
GudangZGud
angZ
Suppl
uiui
y
680 (81)
640
660 (25)
106
u1=0u1=
rik1
Pabrik2Pab
rik2
760 (10)
720 (122)
840
132
u2=80u2
=80
Pabrik3Pab
rik3
800
680
740 (127)
127
u3=80u3
=80
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=660v3=660
(u1+v2)=640-(0+640)=0
Pabrik2GudangZ:d23=c23
(u2+v3)=840(80+660)=100Pabrik2GudangZ:d23=c23-(u2+v3)=840-
(80+660)=100
Pabrik3GudangX:d31=c31
(u3+v1)=800(80+680)=40Pabrik3GudangX:d31=c31-(u3+v1)=800-
(80+680)=40
Pabrik3GudangY:d32=c32
(u3+v2)=680(80+640)=40Pabrik3GudangY:d32=c32-(u3+v2)=680-
(80+640)=-40
GudangXGud
angX
GudangYGud
angY
GudangZGud
angZ
Suppl
uiui
y
Pabrik1Pab
rik1
680 (81)
640 [0]
660 (25)
106
u1=0u1=
0
Pabrik2Pab
rik2
760 (10)
720 (122)
840 [100]
132
u2=80u2
=80
Pabrik3Pab
rik3
800 [40]
680 [-40]
740 (127)
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=660v3=660
127
u3=80u3
=80
3. Now choose the minimum negative value from all dijdij (opportunity cost)
= d32d32 = [-40]
and draw a closed path from Pabrik3GudangYPabrik3GudangY.
Closed path
is Pabrik3GudangYPabrik3GudangZPabrik1GudangZPabrik1GudangX
Pabrik2GudangXPabrik2GudangYPabrik3GudangYPabrik3GudangZP
abrik1GudangZPabrik1GudangXPabrik2GudangXPabrik2GudangY
Closed path and plus/minus sign allocation...
GudangXGud
angX
GudangYGud
angY
GudangZGud
angZ
Suppl
uiui
y
Pabrik1Pab
rik1
640 [0]
106
u1=0u1=
0
Pabrik2Pab
rik2
840 [100]
132
u2=80u2
=80
Pabrik3Pab
rik3
800 [40]
127
u3=80u3
=80
Demand
91
122
152
vjvj
v1=680v1=680
v2=640v2=640
v3=660v3=660
4. Minimum allocated value among all negative position (-) on closed path = 81
Substract 81 from all (-) and Add it to all (+)
GudangXGudang GudangYGudang
X
Y
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680
1
640
660 (106)
106
Pabrik2Pabrik
760 (91)
2
720 (41)
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680 (81)
740 (46)
127
Demand
122
152
91
760=0+v1v1=760
Pabrik2GudangY:c22=u2+v2720=0+v2v2=720Pabrik2GudangY:c22=u2+v2
720=0+v2v2=720
Pabrik3GudangY:c32=u3+v2680=u3+720u3=680720=40Pabrik3GudangY:
c32=u3+v2680=u3+720u3=680-720=-40
Pabrik3GudangZ:c33=u3+v3740=40+v3v3=740+40=780Pabrik3GudangZ:c
33=u3+v3740=-40+v3v3=740+40=780
Pabrik1GudangZ:c13=u1+v3660=u1+780u1=660780=120Pabrik1Gudang
Z:c13=u1+v3660=u1+780u1=660-780=-120
Pabrik1Pa
GudangXGu
dangX
GudangYGud GudangZGu
angY
dangZ
Supp
ly
uiui
680
640
106
u1=120u1
660 (106)
brik1
=-120
Pabrik2Pa
brik2
760 (91)
720 (41)
840
132
u2=0u2=0
Pabrik3Pa
brik3
800
680 (81)
740 (46)
127
u3=40u3=40
Demand
91
122
152
vjvj
v1=760v1=760 v2=720v2=720
v3=780v3=78
0
GudangYGud GudangZGu
angY
dangZ
Supp
ly
uiui
Pabrik1Pa
brik1
680 [40]
640 [40]
660 (106)
106
u1=120u1
=-120
Pabrik2Pa
brik2
760 (91)
720 (41)
840 [60]
132
u2=0u2=0
Pabrik3Pa
brik3
800 [80]
680 (81)
740 (46)
127
u3=40u3=40
Demand
91
122
152
vjvj
v1=760v1=760 v2=720v2=720
v3=780v3=78
0
GudangZGudan
gZ
Suppl
y
Pabrik1Pabrik
680
1
640
660 (106)
106
Pabrik2Pabrik
760 (91)
2
720 (41)
840
132
Pabrik3Pabrik
800
3
680 (81)
740 (46)
127
Demand
122
152
91