Professional Documents
Culture Documents
1
DESIGN OF REACTANGULAR OVER HEAD WATER TANK
350 8.00
20 mm f 140 mm c/c mm
20 mm f 20 mm f
A 20 mm f 70 mm c/c 140 mmc/c 10 mm f 140 mmc/c
20 mm f 140 mm c/c 140 mmc/c
20 mm f 140 mm c/ (d)
10 mm f 140 mm c/c both side 10 mm f 20 mm f 10 mm f
20 mm f 70 mm c/ (d+e) 70 mmc/c 140 mmc/c 70 mmc/c
B
Bars(c) 20 mm f ### mmc/c
450
450
Bar F Bar(e) 10 mm f 140 mm c/c
Section on AB
pk_nandwana@yahoo.co.in
288000 Itr
24000 N/m3
(water tank)
0.45 m
mmc/c
mmc/c
mmc/c
mm c/c
mm c/c
mm c/c
mm c/c
mm c/c
15 115 20 45 33 44 18 40 20 41 20 40 18 40 ### 34 ###
1E+05 x 1000
Required depth = = 313 mm
1.171 x 1000
Provide total depth T= 320 + 30 = 350 mm so that available d = 320 mm
(D) Cantilever Moment :- Cantilever moment atb the base, per unit length .
h2 9800 x 8.00 x 1.00 2
= wH x = 13067 N-m
6 6
This will cause tension at water face.
(E) Reinforcement at corners of long walls.:- The upper portion of long walls is subjected to both bending i
horizontal direction as well as pull. The reinforcement for both will be in horizontal direction. Hence
reinforcement has to be provided for a net moment (M F - Px ), where Mf is the moment at ends (causing
tension on water face). Similarly vertical section of unit height ( 1 m) of long wall, at its end, at the level of
1.00 m above the base , where reinforcement is provided at the water face.
T 350
x= d- = 320 - = 145 mm
2 2
Mf - Pl x 2E+05 x 1000 ) - ### x 145
Ast for B.M. = = = 3348 mm2
sst.j.d 150 x 0.872 x 320
PL ###
Ast for pull = = = 915 mm2
ss 150
Total Ast = 3348 + 915 = 4263 mm2 per meter height.
3.14xdia2 3.14 x 20 x 20
using 20 mm bars A = = =
4 x100 4 x 100
Spacing of Bars = 1000 x 314 / 4263 = 74 say = 70 mm
Hence Provided 20 mm F bar, @ 70 mm c/c. The above reinforcement is to be provided at
inner face, near the corners, and at a height 1.00 m above the base. For other height the above spacing
may be varied, since bending moment will reduce.
(B) Design of section taking 1.0 m width for calculation purpose.an B.M. = 361590
for short span :- Assuming bearing = 300 mm
BM 361590000
Effective depth required = = = 630
Rxb 0.913 x 1000
From point of stiffness (deflection)point of veiw, span / effective depth Ratio = 20
For a balanced design, k. scbc 0.289 x 7
= x 100 = x 100 = 0.44
percentage reinforcement 2sst 2 x 230
However using under reinforcement section, and taking p = 0.4 %
We have from modification factore = 1.4 for HYSD bars
span span 8450
= 20 x 1.4 hence, d = = 302
depth 28 = 28
Hence provided total thickness = 660 mm using 8 mm F bars and a nomonal cover 30
Available depth for short span = 660 - 30 - 4 = 626
for long span = 626 - 8 = 618
for short sapn, width of middle strip = 3/4 ly = 3 / 4 x 8.45 = 6.34 m
width of edge strip = 0.500 x( 8.45 - 6.34 ) = 1.06 or
BM 361590000
(Ast)x = = = 2779 mm2
sst x j x D 230 x 0.90 x 626
3.14xdia2 3.14 x 16 x 16
using 16 mm bars A = = =
4 x100 4 x 100
Pitch s = = 1000 x As / A = 1000 x 201 / 2779 = 72.3 say =
Hence Provided 16 mm F bar, 70 mm c/c for middile strips of width 6.34 m
bent half bars at distance = 0.15 l = 0.15 x 8.45 = 1.268 or 1260 mm
from the center of support, or at a distance of 1260 + 150 = 1410 mm from the edge of the slab
Available length of bars at the top 1260 - 150 - 30 = 1080 mm from the center of support,
assumming bending of the bars at 45 dgree the length is > than 0.1xlx = 0.1 x 8450 =
Hence length of top bars from edge of slab 1080 + 150 = 1230 mm edge strip length
The reinforcement of edge strip is given Ast @.12% = 0.12 / 100 x 1000 x 660 =
3.14xdia 2
3.14 x 8 x 8
using 8 mm bars A = = =
4 x100 4 x 100
Pitch s = = 1000 x As / A = 1000 x 50 / 792 = 63.4 say =
Hence Provided 8 mm F bar, 60 mm c/c
m (d - nc)
\ Asc = Ast2 where nc = 0.289 x 550 = 159
(mc-1)(nc-dc)
10015 mm2
Ast =
using 20 mm bars
= 3.14xdia2 3.14 x 20 x 20
A = =
4 x100 4 x 100
Nomber of Bars = Ast/A = 10015 / 314 = 31.89 say = 32 No.
Hence Provided 32 bars of 20 mm F bar, at top , in one tier, keep a nominal cover ,
pk_nandwana@yahoo.co.in
(F) Curtailement of reinforcement
The bending at any point distance x meters from the center of the span is given by
wL2 wx2 wx2 where the moment M1
M1 = x1000 = M1 - x 1000
8 2 2 and M are in N-mm unit
At the point where compressive reinfrocement is not required, the bending moment should be equal to M
wx2
\ M1 = M - x 1000
2
2(M1 -M) 2M2 2 x 444349580
\ x = = = = 3.90
1000w 1000w 1000 x 61220
Hence at x = 3.90 m from the center, copmressive reinforcement is no longer required and
it may, there fore , curtailed. However, curtail only 16 bars and continue ###bars upto supports
At this section bending moment M1 on;y. Hence tensile reinforcement required =A st1 = 725
which will need only 15 bars . Hence curtailed 8 bars of 2nd tier at this point and continue rest of the
bars at supports.
ls 270
we have, L0 =( - x' ) =( - 30 ) = 105 mm
2 2
m (d - nc)
\ Ast = Ast2 where nc = 0.289 x 550 = 159
(mc-1)(nc-dc)
10015 mm2
Ast =
using 20 mm bars = 3.14xdia2 3.14 x 20 x 20
A = =
4 x100 4 x 100
Nomber of Bars = Ast/A = 10015 / 314 = 31.89 say = 32 No.
Hence Provided 32 bars of 20 mm F bar, at top , in one tier, keep a nominal cover ,
3 Design of tower:-
(A) Loading and moments:- Refer to fig.1
Wind load on tank 8.00 x 4.50 x 1.00 = 36.00 kN
4 shown in drawing.
34 26
288000 Ltr
(For Tank)
9800 N/m3
N/mm2
N/mm2
m will bend as
d by moment
of D.
34300 N-m
L2
P
###
A E B
tive and anticlock
while the fixed end p
nt of inertia l for
F B
ution factor p p
D L C
Fig 1
114333 N-m/m
114333 N-m/m
114333 N-m/m
mm
137200 N
137200 N
d to both bending in
on. Hence
at ends (causing
nd, at the level of
water face.
314 mm2
mm
s to be provided at
the above spacing
314 mm2
mm
of short span.
long walls where
quired. Similarlly,
istance B/4= 2.00
orcement on each
mm2
m2 steel area vertically
e as distribution
78.5 mm2
mm
of long wall
o way slab
mm
N/m
N/m
N/m
N/m
(see table)
361590000 N-mm
227517000 N-mm
N-mm
mm
= 20
mm
30 mm
mm
mm
m
1056 mm
201 mm2
73 mm
m
mm
edge of the slab
center of support,
845 mm
1056 mm
792 mm2
50 mm2
60 mm
113 mm2
64 mm
m
120 mm
mm
edge of the slab
center of support,
845 mm
160268.333
N/mm2
nt is satisfied ;
1884 mm2
160268 N
mm
mm
are satisfied
by Ld/3
300 mm
N/mm2
nt is satisfied ;
1884 mm2
160268 N
mm
mm
sfied
78.5 mm2
38 mm
reinfrcement in
n direction.
n direction.
N/m
N-m
N-mm
mm above
82850420 N/mm
N/mm
cements.
mm2
201 mm2
No.
placed at top tier,
30 mm
314 mm2
No.
30 mm
given by
moment M1
e in N-mm unit
be equal to M 1
equired and
supports
mm2
ue rest of the
N/mm2
157.0 mm2
120 mm
min. 300
s confined
Ld
mm
value of 8F,
mm
mm
N/m
N-m
N-mm
mm above
82850420 N/mm
N/mm
cements.
mm2
201 mm2
No.
placed at top tier,
mm f bars mm@
314 mm2
No.
30 mm
given by
moment M1
e in N-mm unit
be equal to M 1
equired and
supports
mm2
ue rest of the
N/mm2
100.5 mm2
70 mm
min. 300
s confined
Ld
mm
value of 8F,
mm
mm
thickness of wall
9.00 m
Length
8.00 m
8.00 m width
778 kN
778 kN
1556 kN
2822 kN
52 kN
26 kN 4.50 m height
26 kN
4482 kN
8.00
36.00 4.50 m
Water tank
w/4 3.00 m
w/4
D Braces C
w/4 3.00 m
1.5 w/4
A B
8.00
h = 100
8.00 m
N/mm2
Fail
wind pressure 36.00
Wind load analyssis of water tank
Fig 1
mm
mm
mm
kN-m
kN
mm2
mm2
with cover mm 30
%
N/mm2
are provided
202.5
VALUES OF DESIGN CONSTANTS
Grade of concrete M-15 M-20 M-25 M-30 M-35 M-40 Grade of concrete
Modular Ratio 18.67 13.33 10.98 9.33 8.11 7.18
scbc N/mm2 5 7 8.5 10 11.5 13
m scbc 93.33 93.33 93.33 93.33 93.33 93.33
kc 0.4 0.4 0.4 0.4 0.4 0.4
(a) sst =
jc 0.867 0.867 0.867 0.867 0.867 0.867
140
N/mm2 Rc 0.867 1.214 1.474 1.734 1.994 2.254
(Fe 250)
Pc (%) 0.714 1 1.214 1.429 1.643 1.857
kc 0.329 0.329 0.329 0.329 0.329 0.329
(b) sst = jc 0.89 0.89 0.89 0.89 0.89 0.89
190
Rc 0.732 1.025 1.244 1.464 1.684 1.903
N/mm2
Pc (%) 0.433 0.606 0.736 0.866 0.997 1.127
kc 0.289 0.289 0.289 0.289 0.289 0.289
(c ) sst =
jc 0.904 0.904 0.904 0.904 0.904 0.904
230
N/mm2 Rc 0.653 0.914 1.11 1.306 1.502 1.698
(Fe 415)
Pc (%) 0.314 0.44 0.534 0.628 0.722 0.816
kc 0.253 0.253 0.253 0.253 0.253 0.253
(d) sst =
jc 0.916 0.916 0.916 0.914 0.916 0.916
275
N/mm2 Rc 0.579 0.811 0.985 1.159 1.332 1.506
(Fe 500)
Pc (%) 0.23 0.322 0.391 0.46 0.53 0.599
ctangular Panels supportedon four side with provision for torsion at corners (IS456 - 2000)
short span cofficient axfor value of Ly/Lx
Long span
cofficiet ay
1.2 1.3 1.4 1.5 1.75 2 for all value
of ly/lx
- - - - - - 0.045
0.051 0.057 0.063 0.068 0.08 0.088 0.035
- - - - - - 0.057
0.059 0.065 0.071 0.076 0.087 0.096 0.043
Modification factore
% steel Fy=415
fe= 240
0 -
0.1 2
0.15 1.9
0.2 1.8
0.25 1.7
0.3 1.6
0.35 1.5
0.4 1.4
0.45 1.35
0.5 1.3
0.55 1.25
0.6 1.2
0.7 1.15
0.8 1.12
0.9 1.1
1 1
1.1 0.95
1.2 0.93
1.3 0.91
1.4 0.9
1.5 0.9
1.6 0.89
1.7 0.89
1.8 0.88
1.9 0.88
2 0.86
2.1 0.86
2.2 0.85
2.3 0.85
2.4 0.84
2.5 0.84
2.6 0.83
2.7 0.83
2.8 0.82
2.9 0.82
3 0.81
M-50
1.4