Professional Documents
Culture Documents
1. Excavation:
a. Column Footing
= 10.75m3 = 0.625 m3
= 1.376 m3
a. Column Footing
b. Wall Footing
V1 = 10.75m3-(10)[(1m x 1m)(0.325)-
P= 63.17 m (0.75)(0.25m x 0.25m)](10 C/F)
Width = 1.10m
Length = 1.80m
= 3.762 m3
d. CATCH BASIN
Depth = 0.50 m
Width = 0.50m
Length = 0.50m
Outside Wall Area 1 total :18.44 +19.19+31.79+31.71
Front: Area 1 total= 101.13m2
Area 1: [8m-0.25(3)m]*3.3m=23.95m2 Area 2 total: 2.9 + 2.9 + 4.8 + 4.5
Window: 1.63m*1.2m=1.956m2 Area 2 total= 15.1m2
Door: 1.68m*2.1m=3.528m2 Outside Wall Total: 101.13 + 15.1 =
116.23m2
Area 1=18.44m2
Area 2: [8m-0.25(3)m]*0.4m=2.9m2
Inner Wall
Rear: Area 1: [11.5m-
0.25(3)m]*3.3m=35.475m2
Area 1: [8m-0.25(3)m]*3.3m=23.95m2
Door: 0.78m*2.1m=1.638m2
Window: 1.63m*1.2m=1.956m2 0.68m*2.1m=1.42m2
1.63m*0.7m=1.141m2 Area 1=32.41m2
Door: 0.78m*2.1m=1.638m2 Area 2: [11.5m-0.25(3)m]*0.4m=4.3m2
Area 1=19.19m2
Area 2: [8m-0.25(3)m]*0.4m=2.9m2 Width: [4m-0.13(2)m]*3=11.22m
Area 1: 11.22m*3.3m=37.026m2
Left: Door: 0.78m*2.1m*2=3.276m2
Area 1: [13m-0.25(3)m]*3.3m=39.6 m2 Area 1= 33.75 m2
Window: 0.83m*1.2m=0.996 m2 Area 2: 11.22m*0.4m=4.488 m2
0.6m*0.7m*2=0.84 m2
1.63m*1.2m*2=3.912 m2 Toilet:
Door: 0.98m*2.1m=2.058 m2 Area 1: 2m(3.3m)+1.3m(3.3m)-
0.68m(2.1m)=9.426 m2
Area 1= 31.79 m2
Area 2: 2m(0.4m)+1.3m(0.4m)=1.32 m2
Area 2: [13m-0.25(3)m]*0.4m=4.8 m2
Area 1 Total: 32.41 + 33.75 + 9.426
Area 1 Total: 75.62 m2
Right:
Area 2 Total: 4.3 + 4.488 +1.32
Area 1: [12m-0.25(3)m]*3.3m=37.1 m2
Area 2 Total: 10.11 m2
Window: 2.4m*1.2m=2.88 m2
1.63m*1.2m=1.956 m2
Final Area of Wall: Area outside +
0.83m*0.7m=0.581 m2 Area inside
Area 1=31.71 m2 Area 1: 101.13m2+75.62m2= 176.75 m2
Area 2: [12m-0.25(3)m]*0.4m=4.5 m2 Area 2: 15.1m2+10.11m2= 25.21 m2
MASONRY WORKS
1. Walls
No. of CHB for Area 1: 176.75m2*12.5pcs/m2= 2209.38pcs
No. of CHB for Area 2: 25.21m2*12.5pcs/m2= 315.13pcs
Total # of CHB = 2524.51pcs say 2525pcs
@3% allowance
2525*1.03=2600.75pcs say 2601pcs
For Vbl + Vf + Vp :
For Area 1:
For Area 2:
Width: 1.1m
Length: 2.6m
Depth: 1.7m
For Vbl + Vf + Vp :
GLAZED TILES:
Tile Adhesive:
x 0.11 bags
=
18.99 m2 1m2
* Flooring:
x 0.086 bags
=
99. 21 m2 1m2
x 0.50kg
=
123.44 m2 1m2
= 61.72 kg
61.72 kg
= 1.54 bags
40kg/bag
= 2 bags
CONCRETING WORKS
2+1.3-0.68 = 2.62m
Using Class “B’’ of ( Table 1-2 )
=21.57m
Cement: 6.28m3*7.5bags/m3= 47.1bags
Total Length: 37.75m+21.57m = 59.32m
C .Sand: 6.28 m3 * 0.5= 3.14m3
V: 0.4m*0.2m*59.32m= 4.75 m3
Gravel: 6.28 m3 * 1.0= 6.28 m3
3. Concrete Slab
Summary:
Area Left: 4m*11.5m = 46m2
Cement: ------------------------- 35.63 bags
Area Right: 4m*12m = 48 m2
C.Sand: -------------------------- 2.38m3
Area Laundry: 1m*1.2m = 1.2 m2
Gravel: --------------------------- 4.75 m3
Area = 95.2 m2
Using Class “B’’ of ( Table 1-2 ) Using Class “B’’ of ( Table 1-2 )
Garage Cover 1:
= 0.1125 bags
5. Catch Basin
Summary:
V = 0.125m3
METAL REINFORCEMENT WORKS
Spacing calculations:
3 m / 6m = 0.5 pcs
Tie Wires
11.5 / 0.6 = 19.17 say 20 + 1 = 21pcs 3 x 3 = 6 ties
21 * 4 = 84 m 6 x 2 x 0.3 = 3.6 m
84 m / 6m = 14 pcs X/3.6 m = 1kg/53m
Tie Wires X = 0.07 kg
8 x 21 = 168 ties
8 * 15 = 120 m
26 * 4 = 104 m
Slab: = 15.58 m
Slab:
18 m / 6m = 3 pcs 10 mm ɸ x 6m
18m m / 6m = 3 pcs 10 mm ɸ x 6m
Tie Wires:
4 * 4 = 16 ties
16 x 2 x 0.3 = 9.6 m
X/14.4m = 1kg/53m
X = 0.18 kg
CARPENTRY WORKS
2. SCAFFOLDS P = 2( a + b ) + 0.20
3.3 * 10 = 33
33m * 9.35 = 308.55 BD.FT For 2x2 frame on 6mm (1/4”) marine
plywood:
Horizontal Support:
14 plywood * 29.67 = 415.38 say 415
33m * 31.67 = 1045.67 BD. FT board feet
For 2x2 frame on 6mm (1/4”) marine = 8.24 pcs say 9 pcs.
plywood:
Using Table 5-1
2 plywood * 29.67 = 59.43 say 59 board
feet For 2x2 frame on 6mm (1/4”) marine
plywood:
Order :
9 plywood * 29.67 = 267.03 say 268
2 pcs. 1.20m x 2.40m ( 4’ x 8’ ) board feet
plywood
59 pcs 2” x 2” lumber
d. Septic Tank:
Floor Slab:
b. Column Footing: Area = 2.6m * 1.1m = 2.86m2
For 2x2 frame on 6mm (1/4”) marine For 2x2 frame on 6mm (1/4”) marine
plywood: plywood:
2 plywood * 29.67 = 59.34 say 60 board 1 plywood * 29.67 = 29.67 say 30 board
feet feet
c. Wall Footing:
L = 59.32m
a. Ceiling Joist:
Area = 8m * 15.6m = 124.8m2
4m * 4.1m = 16. 4 m2
4m * 0.6m = 2.4 m2
Total Area = 106 m2
b. Ceiling Board
= 36.81pcs.
A OUTSIDE CEILING:
P = 42.9m
WEaves = 0.9m
Aoutside = 38.61m2
= 13.41pcs.
Summary:
2. DOORS • W-2
• D-1
Window Type: Sliding Glass
Door Type: PVC Door Window
Dimension: 0.6m x 2.1m
2 sets of D-1 Dimension: 1.63m x 1.2m
2 sets of W-6
4. HARDWARE:
• Door Hinge:
• Door Lock
- 7 sets
• Door Knob
- 7 pcs.
5. Roofing Material
Length of rafters = 4m
Using Table 6-5, 4m or 4.10m rafter requires a combination of 2.4m and 1.8m
G.I. sheets
13.3 17.8
= 22.17pcs = 29.6pcs ≈ 30 pcs
0.6 0.6
≈ 23 pcs 30 pcs @ 1.8m long
23 pcs @ 1.8m long 30 pcs @ 2.4m long
Roofing Nails
Gutter
31.1m
= 13.23 pcs
2.35
= 14 pcs
0.90
= 2 pcs
0.45
14
= 7 pcs Plain G.I. Sheets
2
Flashing
6.88m
= 2.99 pcs
2.30
= 3 pcs
Flashing
11.36m
=4.94 pcs
2.30
= 5 pcs
Total Width of Flashing = 45cm
0.90
= 2 pcs
0.45
5
= 2.5 pcs
2
= 2 pcs of Plain G.I. Sheets
Flashing
7.92m
= 3.44pcs
2.30
= 4 pcs
0.90 = 2 pcs
0.45
4
= 2 pcs of Plain G.I. Sheets
2
Ridge Roll
7pcs
= 3.5 pcs of Plain G.I. Sheets
2
Ridge Roll
2.60m
= 1.18 pcs
2.20
= 2 pcs
2 pcs
=1 pc of Plain G.I. Sheets
2
SUMMARY:
I. Sewer Line
2” Ø, P-Trap PVC Pipe 3
2” Ø, 90° Bend PVC Pipe 4
2” Ø, Plug PVC Pipe 1
3” Ø, 45° Bend PVC Pipe 2
3” Ø, 90° Elbow PVC Pipe 15
3” Ø, P-Trap PVC Pipe 2
4” Ø, 45° Bend PVC Pipe 9
4” Ø, 90° Elbow PVC Pipe 3
4” Ø, Wye PVC Pipe 6
2” Ø, Plug PVC Pipe 2
2”x4” Ø, Wye Reducer PVC Pipe 3
2”x4” Ø, Tee Reducer PVC Pipe 1
3”x4” Ø, Wye Reducer PVC Pipe 2
2” Ø, 4m PVC Pipe 2
3” Ø, 4m PVC Pipe 7
4” Ø, 4m PVC Pipe 13
Solvent Cement
No. of 2” Ø, 4m PVC Pipes = 6.8m/4m = 1.7 pcs, say 2 pcs 2” Ø, 4m PVC Pipes
No. of 3” Ø, 4m PVC Pipes = 24.1m/4m = 6.03 pcs, say 7 pcs 3” Ø, 4m PVC Pipes
4” Ø PVC Pipes
=2(0.5m)+1.75m+1.96m+2.66m+5.85m+2.13m+8.48m+1.73m+11.81m+2.10m+2.96
m+7.3m
= 49.73m
½” Ø G.I. Pipes
=
17.9m+8.3m+0.8m+2(0.1m)+5(0.6m)+0.4m+2(1.7m)+2(0.3m)+1.95m+1.3m+1.0m
= 38.85m
III. Fixtures
Faucet 5
3”x3” Floor Drain Strainer 2
Water Closet 2
Lavatory 2
Kitchen Sink 1
2”x2” Kitchen Drain Strainer 1
Shower 2
PAINTING WORKS
353.5 m2
Surface Primer = = 11.78 gal, say 12 gal
30m2/gal
353.5m2
Acrylic latex paint = = 12 gal.
30m2/gal
353.5m2
Acrylic gloss latex paint = = 12 gal.
30m2/gal
2. Ceiling
ATOTAL = 144.61 m2
144.61m2
Interior Primer and Sealer = = 5.78 gal, say 6 gal
25m2/gal
144.61 m2
Flat wall Enamel = = 3.62 gal, say 4 gal
40m2/gal
3. Roof
Ar = (5.68)(11.5+1.8) +(5.68(16+1.8))
30m2/gal
4. Plyboard ( Triangles )
32.34m2
Interior Primer and Sealer = = 1.29 gal, say 2 gal
25m2/gal
32.34 m2
Flat wall Enamel = = 0.81 gal, say 1 gal
40m2/gal
5. Door
19.36 m2
Interior Primer and Sealer = = 0.77 gal, say 1 gal
25m2/gal
19.36 m2
Flat wall Enamel = = 0.48 gal, say 1 gal
40m2/gal
STEEL WORKS
1. Main Truss
= 5.68 x 2 x 3
= 34.08 m
= 14.2m x 3
= 42.6 m
= 15.8m x 3
= 47.4 m
=10.2m x 3
= 30.6m
Total Length for 2” x 2” x 3/16” Angle Bar for Top Chord and Bottom Chord
= 34.08m + 30.6m
= 64.68m
64.68m
=
6m
= 10.78 pcs, say 11 pcs
Total Length for 1-1/2” x 1½” x 3/16” Angle Bar for Web
= 47.4m + 30.6m
= 78m
78m
= = 13 pcs
6m
2. Truss ( Porch )
= 3.44 x 2 x 2
= 13.78m
= 6.6m x 2
= 13.2m
= 7.8m x 2
= 15.6 m
= 6.2m x 2
= 12.4 m
Total Length for 2” x 2” x 3/16” Angle Bar for Top Chord and Bottom Chord
= 13.78m + 12.4m
= 26.18m
26.18m
=
6m
= 4.36 pcs, say 5 pcs
Total Length for 1-1/2” x 1½” x 3/16” Angle Bar for Web
= 13.2m + 15.6m
= 28.8m
28.8m
= = 4.8 pcs say 5 pcs.
6m
3. Purlins
187.77m
= 31.3 pcs, say 32 pcs
6m
EXCAVATION
VWALLFOOTING = 15.16 m3
BACKFILL
Volume Total:
WALL FOOTING :
COLUMNS:
MASONRY:
WALLS:
2 md 50.5 md
2,525pcs. of CHB x = = 16.83 17 days
100 pcs of CHB 3m
Septic Tank:
2 md 1.58md
79 pcs. of CHB x = = 0.79 1 day
100 pcs of CHB 2m
PLASTERING:
TILE WORKS:
1 ft2 1 md 17.7 md
123.44 m2 x = 1327.31 ft2 x = = 4.43 5 days
0.093 m2 75 ft2 4m
METAL WORKS:
1 md 3.7 md
37 pcs. x = = 1.23 2 days
10 pcs 3m
ROOFING SHEETS:
2 md 12.91 md
71 sheets x = = 3.23 4days
11 sheets 4m
DOOR INSTALLATION:
1 md 4 md
8 doors x = = 2 days
2 doors 2m
WINDOW INSTALLATION:
1 md 5.5md
11 windows x = = 2.75 days
2 pcs 2m
CARPENTRY WORKS:
FORMWORKS:
2.5 mh 1d 31.33 md
75.2 m2 x x = = 6.27 7 days
1 m2 6 hr 5m
CEILING:
AreaWALL = 353.5 m2
AreaLUMBER = 144.61 m2
AreaROOF = 176.75 m2
AreaPLYBOARD = 32.34 m2
AreaDOORS = 19.36 m2
1 md 72.66 md
726.56 m2 x = = 24.22 25 days
10 m2 3m
PLUMBING:
WATER CLOSET
2 md 4 md
2 water closet x = = 2 days
1 water closet 2m
LAVATORY
2 md 6 md
3 lavatory x = = 3 days
1 lavatory 2m
2 md 0.7md
7 lengths x = = 0.35 1 day
20 lenghts 2m
Cement in Bag
Class Mixture Sand cu. M.
40 kg. 50 kg.
A 1: 2 18.0 14.5 1.0
B 1: 3 12.0 9.5 1.0
C 1: 4 9.0 7.0 1.0
TABLE 3-6 NO. 16 G.I. TIE WIRE FOR CHB REINFORCEMENT PER SQUARE
METER
TABLE 6-4 SIZE AND QUANTITY OF STRAPS IN ONE PLAIN G.I. SHEET
Number of Strap in
Size of Purlins in Inches Size of G.I. Strap in Inches
One Plain Sheet
2” x 3” 1” x 9” 384
2” x 4” 1” x 10” 342
2” x 5” 1” x 11” 312
2” x 6” 1” x 12” 288
TABLE 7-2 QUANTITY OF MARBLE TILES AND MORTAR PE SQUARE METER
PAINTING
CHART 1
CHART 2
CHART 3